کاهش، درمان و رفع ورم (تورم) بعد از عمل جراحی بینی

side-effects-of-rhinoplasty

بسیاری از بیماران مایلند بدانند که رفع ورم بعد از عمل جراحی زیبایی بینی چقدر طول می‌کشد. ابتدا باید گفت که عمل زیبایی بینی از لحاظ زمان مورد نیاز برای بهبودی با انواع دیگر اعمال جراحی که در آن‌ها نتیجه درمان حداکثر ظرف سه ماه قابل مشاهده است تفاوت دارد. در واقع، برای اکثر بیماران رفع کامل ورم یک سال یا بیشتر طول می‌کشد. البته این به معنی ناخوشایند بودن ظاهر بینی در این مدت نبوده بلکه کاهش ورم تنها نشانه تداوم فرآیند بهبود است.

ورم و تورم بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، یک امر معمولی و در بیشتر مواقع بی خطر می‌باشد. دکتر قهاری، بهترین راهکارها و دستورات برای کاهش، رفع و درمان تورم و ورم بعد از عمل بینی را در اختیار شما قرار خواهد داد. با انجام این راهکارها، می‌توانید مطمئن باشید که تورم بینی شما هر چه سریعتر از بین رفته و شما قادر خواهید بود که نتیجه‌ی عالی عمل جراحی خود را مشاهده نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122097151، 02122097161 و 02122769519 تماس حاصل فرمایید.

معمولاً روند تورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی چگونه است؟


در ابتدا، بینی تا بیش از اندازه‌ اولیه‌اش ورم می‌کند. ورم التهابی بینی بعد از جراحی موقتی بوده و به سرعت رفع می‌شود.

بعد از هفته اول که گچ بینی بیماران برداشته می‌شود، در اکثر موارد ورم متوسطی وجود دارد. در این زمان، بخش اعظم بیماران مشکلی با ظاهر شدن در انظار عمومی و برگشتن به سر کارشان ندارند. البته، عموماً در این مقطع بیماران رضایت بسیار کمی از شکل فعلی بینی‌شان دارند.

معمولاً، تا پایان هفته دوم ورم بینی آنقدر کم می‌شود که بیماران رضایت بیشتری از بینی خود پیدا می‌کنند. عموماً، یک ماه زمان می‌برد تا بیماران نسبت به ظاهر جدید بینی‌شان احساس رضایت کنند. با این حال، در این زمان هنوز هم بینی در عکس‌ها زیبا دیده نمی‌شود، که البته بعد از سه ماه این وضعیت تغییر می‌کند؛ و به همین دلیل است که به بیماران توصیه می‌شود برای ظاهر شدن در رویدادهای مهم دست کم 3 تا 6 ماه صبر کنند. بخش آخر تورم بعد از زمان بسیاری طولانی‌تری از بین می‌رود، یعنی حدوداً یک سال بعد از جراحی یا بیش از آن.

از آنجا که افراد از نظر فیزیولوژیکی با یکدیگر تفاوت دارند، هر یک به شکل متفاوتی به عمل زیبایی بینی جواب می‌دهند. برخی از بیماران تورم محدودی دارند، در حالی که برخی دیگر دچار تورم بیشتری می‌شوند که رفع آن به زمان طولانی‌تری نیاز دارد. نحوه تورم ناشی از جراحی بینی در بیماران مختلف بسیار متفاوت بوده و به ناحیه مورد درمان بینی، روش جراحی بینی (بسته یا باز)، ضخامت پوست، مراقبت‌های بعد از عمل و توانایی التیام بدن بیمار بستگی دارد. هرچه جراحی گسترده‌تر باشد، ورم بیشتر بوده و رفع آن بیشتر طول می‌کشد. معمولاً ورم نوک بینی دیرتر از سایر نقاط آن رفع می‌شود. ورم ناشی از عمل بینی باز، که با ایجاد یک برش بیرونی در قاعده بینی انجام می‌شود، نسبت به ورم ناشی از جراحی بسته بیشتر بوده و دیرتر از بین می‌رود.

ورم‌های طولانی مدت در مطب قابل درمان بوده و اغلب شامل بستن نوار چسب روی بینی (البته اگر پوست تحمل چسب را داشته باشد)، اصلاح رژیم غذایی، و گاهی اوقات تزریقات استروئیدی به بینی، موسوم به تزریقات کنالوگ، است.

چگونه می‌توان پس از عمل جراحی زیبایی بینی ورم را کاهش داد؟


تورم بعد از عمل بینی یکی از بخش‌های طبیعی و اجتناب ناپذیر فرایند بهبود است. ما درک می‌کنیم که چقدر مشتاقید هرچه زودتر نتیجه عملتان را بدون ورم ببینید، اما باید تحمل داشته باشید و اجازه بدهید ورم خودبخود رفع شود. در ادامه، چند نکته مفید در ارتباط با نحوه مراقبت از ورم بینی را برایتان توضیح می‌دهیم؛ اما لطفاً به خاطر داشته باشید که موارد زیر باعث بهبود چشمگیر ورمتان نشده بلکه تنها کمی به کاهش آن کمک می‌کنند:

سرتان را بالا نگه‌دارید: در دستورالعمل‌های قبل و بعد از عمل که تیم مراقبت از بیماران دکتر قهاری ارائه می‌دهند، به شما توصیه خواهد شد تا هنگام خواب دو بالش زیر سر قرار دهید تا سر بالاتر از بدن قرار گیرد، زیرا در این حالت مایع بدن پایین رفته و از بینی دور می‌شود.

آب فراوان بنوشید: مصرف آب به اندازه کافی، احتمال تجمع مایع در بدن را کاهش می‌دهد.

از نمک اجتناب کرده و غذاهای سرشار از ویتامین K مصرف کنید: خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های شور باعث تجمع مایع در بدن می‌شوند، پس تا حد ممکن از مصرف آن‌ها خودداری کنید. در عوض، به مقدار کافی از سبزیجات برگی و سایر خوراکی‌های حاوی ویتامین K مصرف کنید.

از دوش، سونا یا حمام داغ اجتناب کنید: قرار گرفتن در محیط‌های پر از بخار داغ ورم بینی را بدتر کرده و باعث می‌شوند گچ بینی بیفتد. پس بهتر است تا بعد از برداشتن گچ و به مدت یک هفته بعد از جراحی از آن‌ها اجتناب کنید.

آرنیکا مونتانا: اگرچه مفید بودن آرنیکا از نظر علمی ثابت نشده است، اما بسیاری از بیماران ما در مورد مزایای استفاده از آن در اینترنت مطالعه کرده و از ما می‌پرسند که آیا آن‌ها نیز باید از این گیاه استفاده کنند. آرنیکا را می‌توان از داروخانه‌ها یا عطاری‌ها تهیه کرد. البته قبل از مصرف آن می‌بایست با یک پزشک ناتروپات مشورت کنید و حتماً از پیش به جراح بینی خود اطلاع دهید که قصد استفاده از آرنیکا را دارید. این گیاه به شکل خوراکی یا پماد موضعی عرضه می‌شود. نوع خوراکی آن باعث رقیق شدن خون شده و به همین دلیل جزء داروهایی است که پیش از عمل باید از مصرف آن‌ها خودداری شود (باز هم تأکید می‌کنیم که قبل از اقدام به مصرف با جراحتان مشورت کنید). نوع موضعی را نمی‌توانید بعد از عمل مستقیماً روی بینی بمالید زیرا تا مدتی بینی در گچ خواهد بود. گچ بینی نباید به ژل آرنیکا آغشته شود، زیرا ژل گچ را مرطوب کرده و باعث نرم شدن یا افتادن آن می‌شود.

کمپرس سرد را 20 دقیقه روی بینی گذاشته و 40 دقیقه کنار بگذارید (اما از گذاشتن مستقیم یخ بروی بینی یا پوست جداً خودداری کنید): شما می‌توانید بعد از جراحی، از کمپرس سرد بروی پیشانی و گونه‌هایتان استفاده کنید، البته اگر احساس خوبی به شما می‌دهد. کمپرس را به مدت 20 دقیقه یا تا زمانی که باعث ناراحتی نشده استفاده کرده و سپس 40 دقیقه آن را کنار بگذارید. این کار را 2 یا 3 بار انجام دهید. اما نباید یخ را مستقیم روی پوستتان قرار دهید. زیرا یخ خیلی سردتر از آن است که پوست بتواند مستقیماً آن را تحمل کند (و باعث اختلال در جریان خون پوست نیز می‌شود)، به علاوه نباید روی بینی تازه عمل شده بیش از حد فشار وارد شود. گچ، برای حافظت از بینی و ثابت نگه‌داشتن آن قرار داده شده، و یخ باعث مرطوب شدن و افتادن آن می‌شود.

صبور باشید: هیچ چیز استرس‌زاتر از این نیست که به خاطر رویداد اجتماعی مهمی که پیش رو دارید بی‌صبرانه منتظر رفع ورم بینی‌تان باشید. در چنین مواردی بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که پیشاپیش فعالیت‌های اجتماعی بعد از عملتان را طوری برنامه‌ریزی کنید که وقت کافی برای بهبودی داشته باشید. به یاد داشته باشید که 90% بیماران 14 روز بعد از عمل برای دیده شدن در رویدادهای اجتماعی آماده هستند. زیرا در این مرحله، تمام کبودی‌ها رفع شده و اگر هم ورمی وجود داشته باشد جزئی بوده و تنها به چشم خود بیمار می‌آید. پس، اگر قرار شامی که با دوستانتان دارید از همین حالا برنامه‌ریزی کنید. البته، اگر برنامه خیلی مهمی دارد، مثل عروسی خودتان، تا 3 ماه بعد از عمل آن را به تعویق بیاندازید.