درمان شکستگی بینی چیست؟

gh1

شکستگی بینی یکی از عارضه‌های شایع در بین مردان 15 تا 30 ساله است. آسیب‌دیدگی بینی در افراد جوان باعث جابجایی استخوان بینی می‌شود. در افراد مسن، شکستگی بینی به شکل خرد شدن استخوان‌ها است. زمانی که بینی قدرت خود را از دست می‌دهد ممکن است تغییرات نامطلوب در ظاهر و عملکرد آن ایجاد شود. بنابراین جراح باید مشکل را بر اساس ماهیت و گستردگی آسیب درمان کند.

شکستگی بینی معمولاً شامل انحراف استخوان بینی، پارگی غضروف بینی و انحراف سپتیوم یا تیغه بینی می‌شود. شکستگی بینی باعث عدم تقارن بینی، کج شدن بینی و ایجاد برآمدگی بزرگ روی بینی می‌شود. جراح زیبایی سر و گردن معتقد است که مشاوره اولیه یک بخش بسیار مهم از درمان بوده و باید به صورت رودررو با جراح انجام شود. جراح پس از شنیدن دقیق نگرانی‌ها و ملاحظات شما، قادر خواهد بود تا ارزیابی اولیه را انجام داده و متناسب با نیازهای خاص شما بهترین روش اصلاحی را ارائه دهد. این بسیار مهم است که پس از ضربه به بینی روش درست درمان مشخص شود. همیشه نیازی به انجام عمل‌های جراحی نیست.

در صورتی که از در مورد روند درمانی یا مراحل پس از درمان نیاز به مشاوره دارید یا برای رزرو نوبت می‌توانید با شماره 02122769519تماس حاصل نمایید.

بینی شکسته


شکستگی بینی به شکستن (ترک خوردن یا شکستگی) استخوان بینی اشاره دارد. در بیشتر موارد، اطراف غضروف بینی دچار آسیب‌دیدگی می‌شود به خصوص در قسمت سپتیوم یا تیغه بینی که قسمت منعطف بینی بوده و قسمت‌های چپ و راست بینی را از هم جدا می‌کند.

از آنجا که بینی یک عضو محافظت نشده و برجسته صورت بوده که در مرکز صورت واقع شده است در هنگام بروز تصادفات و سوانح بسیار آسیب‌پذیر است. در شکستگی‌های جزئی، ضربه باعث ایجاد تورم‌های خفیف و خونریزی‌های جزئی در بینی می‌شود بنابراین ممکن است شما شکستگی را احساس نکنید مگر این که بینی شما دچار بدشکلی‌های جزئی شود.

در شکستگی‌های شدید، بینی به شکل کاملاً مشهودی دچار بدشکلی شده و شکل آن بلافاصله پس از ضربه از مرکز خارج می‌شود. همچنین خونریزی شدید، انسداد نوستریل یا مسیر عبور هوا و مشکلات مرتبط با انحراف سپتیوم بینی نیز به وجود می‌آید (جابجایی سپتیوم بینی به سمت نوستریل چپ یا راست).

با این که حساسیت به لمس و تورم معمولاً پس از یک یا دو هفته کاهش می‌یابد اما هر گونه تغییر شکل در استخوان‌های بینی یا غضروف‌های آن برای همیشه باقی می‌مانند مگر این که توسط یک متخصص درمان شوند.

علائم


علائم شکستگی بینی عبارتند از:

  • کبودی، تورم و حساسیت به لمس در اطراف بینی
  • خونریزی بینی
  • بدشکلی، چرخش یا ترک‌خوردگی بینی
  • انسداد یک یا هر دو نوستریل یا سوراخ‌های بینی
  • انحراف تیغه بینی
  • تغییر رنگ شبیه به کبودی در زیر چشم

حتی اگر بینی شما به صورت خفیف آسیب دیده باشد، یکی دو ساعت پس از آسیب‌دیدگی، بینی به شدت متورم می‌شود. تا زمانی که این تورم باقی بماند، شما یا پزشک قادر نخواهید بود تا شدت آسیب‌دیدگی را مورد ارزیابی قرار دهید.

تشخیص


پس از بررسی علائم، پزشک از شما در مورد چگونگی آسیب‌دیدگی بینی و این که آیا در گذشته هم بینی شما شکسته یا خیر یا تاکنون عمل جراحی روی بینی خود انجام داده‌اید یا نه، سؤالاتی می‌پرسد.

سپس پزشک بینی شما را مورد معاینه قرار داده و شکل و تقارن، تراز بودن استخوان‌ها، محل قرار گرفتن تیغه بینی و هر گونه بدشکلی یا حساسیت مشخصی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. پزشک با استفاده از یک چراغ قوه و ابزار مخصوص (اسپکولوم بینی) به آرامی نوستریل بینی را باز می‌کند با این کار او می‌تواند سطوح درون بینی و نوستریل را بررسی کرده و تیغه بینی را برای وجود کبودی یا لخته خون معاینه نماید. در بسیاری از موارد، آزمایش‌های دیگری نیاز نیست. عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس برای همه موارد نیاز نیست.

اگر بینی شما دچار بدشکلی شده باشد یا مسیر عبور هوا در بینی مسدود شده باشد یا در صورتی که علائم دیگری وجود داشته باشد که نیاز به مراقبت‌های خاصی داشته باشد، ممکن است شما به جراحی پلاستیک نیاز داشته باشید. این پزشکان ممکن است قبل از درمان شکستگی انجام برخی از آزمایش‌ها را تجویز نمایند.

درمان


Untitled-2

ترازبندی

اگر آسیب‌دیدگی بینی شما باعث بدشکلی یا ناترازی بینی شده و شما به دنبال انجام اقدامات درمانی فری هستید، پزشک تلاش خواهد کرد تا بینی شما را جا بیندازد. این کار ممکن است با کمک جراحی یا بدون نیاز به عمل جراحی انجام شود. برای خونریزی‌های شدید، پزشک ممکن است درون بینی شما را با ابر همواستاتیک یا گاز پر کند. اگر کبودی یا لختگی خون در سپتیوم بینی ایجاد شود (هماتوم سپتوم)، پزشک ممکن است شکاف کوچکی در بینی ایجاد کند تا بتواند لخته خون را تخلیه نماید. هماتوم سپتوم که تخلیه نشده باشد می‌تواند باعث بدشکلی دائمی بینی شود.

رینوپلاستی

gh5

رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) می‌تواند در بازسازی شکل و زیبایی طاهر بینی شکسته بسیار مؤثر باشد.

به هر حال این به ماهیت و گستردگی آسیب‌دیدگی دارد. در موارد شدید ممکن است انجام بیش از یک عمل جراحی زیبایی برای دست‌یابی به نتایج مطلوب نیاز باشد که می‌تواند در تصمیم‌گیری پزشک در مورد انجام عمل "بسته" یا عمل "باز" بینی تأثیر دارد. متناسب با ناحیه آسیب‌دیده بینی، جراح، عمل جراحی متناسب که نتایج آن حداکثر مطلوبیت را ایجاد کند انتخاب می‌کند.

عمل جراحی

ممکن است عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی یا ترکیبی از بیهوشی موضعی و آرامش‌بخش انجام شود. زمانی که شکاف عمل ایجاد شد، پوست بینی از استخوان و غضروف زیرین خود جدا می‌شود. استخوان و غضروف سپس به شکل مورد نظر و مطلوب تراشیده شده و پوست دوباره روی آن کشیده شده و بخیه می‌شود.

تا چند روز پس از انجام عمل جراحی برخی از ناراحتی‌ها ممکن است وجود داشته باشد و داروهای مسکن برای این منظور تجویز شود. آنتی‌بیوتیک و داروهای دیگر مانند اسپری بینی سالین نیز ممکن است تجویز شوند. کبودی هم ممکن است ایجاد شود که به مرور محو می‌شود بنابراین شما می‌توانید از حدود روز دهم در موقعیت‌های اجتماعی به اندازه کافی راحت بوده و شرکت کنید.

سپتورینوپلاستی


gh6

زمانی که تیغه بینی باید اصلاح شود، عمل جراحی سپتورینوپلاستی یا عمل جراحی اصلاح تیغه بینی باید انجام شود

عمل

این عمل جراحی حدود 2.5 ساعت طول کشیده و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. یک شکاف کوچک درون بینی ایجاد می‌شود، مخاط بینی بالا کشیده شده و هر آن چیزی که باعث انسداد مسیر عبور هوا می‌شود برداشته شده یا جابجا می‌شود. بینی از طریق همان شکاف‌ها یا شکاف‌های دیگر تغییر شکل داده می‌شود و سپس شکاف‌ها توسط بخیه بسته می‌شود.

تورم و کبودی، عادی و قابل‌انتظار است اما به مرور پس از چند روز از بین می‌رود. بینی در هفته ریکاوری توسط اسپیلینت و گچ پوشانده می‌شود. نتیجه نهایی پس از چند هفته و بعد از رفع تورم و پایان دوره ریکاوری قابل مشاهده است.

پیشگیری


شما می‌توانید از شکستگی بینی با جلوگیری از آسیب‌دیدگی یا وارد آمدن ضربه به بینی پیشگیری کنید. در زمان رانندگی از کمربند ایمنی استفاده کنید و در هنگام ورزش، کلاه‌های حفاظ‌دار را به کار ببندید. در هنگام دوچرخه‌سواری یا موتورسواری از کلاه‌های ایمنی استفاده کنید.