درمان افتادگی نوک بینی با عمل جراحی برای کوتاه کردن آن

bini

افتادگی بینی (پتوزیس) وضعیتی است که علاوه بر زیبایی بینی، عملکرد آن را با مسدود کردن مسیر جریان هوا تحت تأثیر قرار می‌دهد. پتوزیس یک اصطلاح پزشکی است که برای افتادگی اعضای بدن از جمله بینی به کار می‌رود. بینی یکی از اجزای اصلی صورت است که افتادگی نوک آن می‌تواند ظاهر کلی صورت را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد. افتادگی بینی علل متعددی دارد و بسته به شرایط بیمار با استفاده از روش‌های جراحی و غیر جراحی قابل درمان می‌باشد.

در بسیاری از عمل‌های جراحی‌ زیبایی بینی فرد دچار افتادگی بینی می‌شود. افتادگی بینی می‌تواند ناشی از علل طبیعی و یا افزایش سن باشد و ظاهری بسیار نامطلوب و سالخورده‌ به صورت بیمار می‌بخشد. در برخی موارد این مشکل تدریجاً به دلیل تکیه گاه نداشتن نوک بینی ایجاد می‌شود. در این وضعیت نوک بینی به تدریج شل شده و به سمت پایین متمایل می‌شود و زیبایی صورت را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مگر اینکه اقدمات لازم برای محکم کردن نوک بینی صورت پذیرد. برای این که ببینید نوک بینی شما تا چه حد ضعیف یا محکم است، می‌توانید با انگشت سبابه آن را فشار دهید و ببینید که نوک بینی چقدر در مقابل فشار وارده مقاومت می‌کند. جراح شما می‌تواند با بالا آوردن نوک بینی تا حد مناسب و تقویت کردن تکیه گاه آن نقص ایجاد شده را برطرف نموده و از افتادگی مجدد آن جلوگیری کند. جراحی زیبایی بینی می‌تواند تغییرات مثبتی در صورت فرد ایجاد کند. هدف از جراحی بینی ایجاد ظاهری طبیعی، متناسب کردن بینی با دیگر اعضای صورت و تهایتاً جوان‌تر کردن صورت فرد می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افتادگی نوک بینی و سربالا کردن بینی می‌توانید با شماره‌ 02122769519  تماس حاصل نمایید. 

آناتومی بینی


نوک بینی از دو غضروف تشکیل شده است. این غضروف‌ها به شکل دو کمان با یک پایه مشترک هستند و شکلی مانند یک سه پایه را ایجاد می‌کنند. دو پایه فوقانی به سمت سوراخ‌های بینی امتداد می‌یابد و پایه تحتانی یک ستون کوچک (قسمتی گوشتی بین دو سوراخ بینی) را تشکیل می‌دهد. این غضروف‌ها از نظر پهنا، بلندی، انحنا و شکل کلی، گوناگونی بسیاری دارند. هنگامی که نوک بینی در موقعیت مناسبی قرار دارد، این غضروف‌ها خمش بسیار زیادی در قسمت نوک بینی دارند و پایه‌های این سه پایه صاف و محکم هستند. اما با افزایش سن، رباط‌های نگهدارنده این غضروف‌ها ضعیف می‌شود و همین امر باعث می‌شود که نوک غضروف‌ها به سمت پایین متمایل شده و افتادگی نوک بینی رخ دهد. افرادی که با این نقص بینی متولد می‌شوند، پایه‌های فوقانی سه پایه در نوک بینی آنها بلندتر از پایه مرکزی است که این منجر به افتادگی بینی می‌شود.

عوامل


عوامل متعددی موجب افتادگی بینی می‌شود. یک بینی متوازن، با دیگر اجزای صورت فرد هماهنگی دارد. اما یک بینی نامتناسب، زیبایی صورت فرد را تا حد زیادی خدشه دار می‌کند. در مواردی که فرد دارای افتادگی نوک بینی است، بینی به سمت پایین متمایل شده و به گونه‌ای نامتناسب دراز می‌شود. در برخی موارد دراز شدن تیغه بینی (سپتوم) موجب می‌شود بینی فرد بلندتر به نظر برسد. اثرات افزایش سن مانند کاهش تکیه گاه استخوانی بینی و سست شدن بافت‌های همبند و رباط‌ها نیز افتادگی بینی را به دنبال دارد. برخی افراد به طور غیر طبیعی دارای یک عضله قوی در بالای لب خود هستند که نوک بینی را به سمت پایین کشیده و باعث می‌شود بینی فرد افتاده به نظر برسد. در بسیاری از موارد، انجام جراحی‌ زیبایی بینی قبلی باعث ضعیف شدن و یا بد شکلی این عضو می‌شود، به طوری که بینی نمی‌تواند به میزان کافی خود را نگه دارد.

افتادگی بینی چه مشکلاتی را به دنبال دارد؟


افتادگی بینی علاوه بر این که ظاهری نامناسب به بینی می‌دهد، در موارد حاد، بروز مشکلات تنفسی را نیز به همراه دارد. اگر با بالا آوردن نوک بینی خود مشکل نفس کشیدن شما بهتر می‌شود، احتمالاً افتادگی بینی شما تنفس‌تان را مختل ساخته است. در چنین مواردی بسیار مهم است که با یک جراح بینی مجرب مشورت کنید.

تشخیص


جراح در اولین جلسه مشاوره، اندازه بینی و فاکتورهای مرتبط با آن نظیر زاویه لب و بینی (زاویه بین نوک بینی و لب بالایی) را می‌سنجد. اگر این زاویه کمتر از حد ایده‌آل باشد (حدود 90 درجه در مردان و 95 تا 105 درجه در زنان) جراح به شما توصیه می‌کند که برای عمل جراحی بینی و رفع افتادگی آن اقدام کنید.

عوامل


مهم‌ترین فاکتوری که جراح برای اصلاح افتادگی بینی مد نظر قرار می‌دهد، سن بیمار است. افزایش سن اغلب افتادگی بینی را به دنبال دارد و جراح در هنگام رفع افتادگی بینی در اشخاص مسن‌ سعی می‌کند نوک بینی را متناسب با سن آنها شکل دهد. فاکتور مهم دیگر این است که آیا بیمار سابقه جراحی زیبایی بینی دارد یا خیر.

روش‌های مختلف رفع افتادگی بینی


تزریق بوتاکس

گاهی با تزریق چند واحد بوتاکس در عضله پایین برنده پره بینی، پایین افتادگی بینی در حین حرکت کاهش می‌یابد یا کاملاً رفع می‌شود. میزان بهبودی در چنین مواردی به طول و قدرت عضله پایین برنده پره بینی بستگی دارد. این امر باید توسط پزشک مجرب انجام شود تا عضلات لب به اشتباه فلج نشوند.

عمل جراحی برای رفع افتادگی بینی

روش دیگر رفع افتادگی بینی، جراحی نوک بینی است. جراحان می‌توانند با کوتاه کردن این عضله همان تأثیر بوتاکس را ایجاد کنند، با این تفاوت که تأثیر این روش بر روی بینی فرد دائمی می‌باشد. در موارد نادری که جراحی زیبایی بینی همزمان با جراحی افتادگی نوک بینی انجام نمی‌شود، جراح می‌تواند با ایجاد شکاف کوچکی در دهان (در بالای دندان‌های جلویی) طول عضله پایین برنده پره بینی را تغییر دهد. جراحی افتادگی نوک بینی بدون جراحی زیبایی بینی یک روش غیر معمول است که برای رفع مشکلات غیر طبیعی انجام می‌شود، اما درد و ناراحتی زیادی برای بیمار به دنبال دارد.