جراحی لیفتینگ و کشیدن پوست صورت، عوارض و مزایا

q1

یکی از پیامدهای پیری و افزایش سن، افتادگی پوست صورت و بافت‌های نرم زیرین آن است. این علائم ابتدا در قسمت وسط صورت پدیدار می‌شود و چربی روی استخوان گونه شروع به افت کردن می‌کند. کاهش چربی‌ روی گونه‌ها دو تأثیر عمده در صورت دارد. اولاً با کاهش چربی روی گونه‌ها، ناحیه بین پلک پایینی و گونه نیز دچار افتادگی می‌شود و گودافتادگی و سیاهی و زیر چشم‌ها شکل می‌گیرد. اثر دیگر آن، ظاهر شدن خطوط خنده در اطراف لب و دهان است. وقتی که قسمت پایین صورت پیر می‌شود، استخوان فک‌ها نمایان‌تر می‌شوند و بافت‌های نرم صورت شروع به افتادگی به طرف جلو یا پایین می‌کنند. عمل جراحی زیبایی صورت (لیفت صورت) در صورتی که به شکل درست و اصولی انجام شود، می‌تواند افتادگی پوست و بافت‌های نرم در قسمت میانی صورت یا گونه‌ها را برطرف کند و آن را به حالت طبیعی اولیه برگرداند. بالا رفتن گونه‌ها باعث بازسازی و پر شدن گودی زیر چشم‌ها نیز می‌شود.

جراحی لیفت صورت برای اغلب افرادی که این عمل را انجام می‌دهند، نتایج رضایت‌بخشی را حاصل می‌کند. این عمل باعث جوان و شاداب شدن چهره فرد می‌شود و نتایج آن تا حدود 10 سال دوام خواهد داشت. جراحی لیفت صورت به صورت یک عمل سرپایی انجام می‌شود. دکتر قهاری جراح زیبایی سر و گردن غالباً به مراجعین خود توصیه می‌کند که در صورت نیاز، عمل جراحی لیفت صورت را همراه با سایر عمل‌های زیبایی مورد نیاز خود انجام دهند. برای مثال با توجه به اینکه صورت به مرور زمان لاغر می‌شود و چربی خود را از دست می‌دهد، اغلب تزریق چربی نیز همزمان با جراحی زیبایی صورت انجام می‌شود. همچنین افرادی که نیاز به جوانسازی پلک‌های خود داشته باشند، می‌توانند عمل جراحی بلفاروپلاستی یا لیفت پلک را نیز همزمان با لیفت صورت انجام دهند تا نتایج بهتری از این عمل بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

جراحی زیبایی صورت


q2

انواع مختلفی از جراحی کشیدن پوست و تکنیک‌های متفاوتی برای اجرای آن‌ها وجود دارد. از نظر پیچیدگی و دوام نتایج، این روش‌ها از جراحی‌های ساده یا به اصطلاح "وقت ناهاری" مانند لیفت با نخ و لیف پر که نتایجی با ماندگاری کمتر دارند تا جراحی‌های پیشرفته‌تری مانند لیفت میانه صورت، لیفت صورت به روش  (SMAS)، لیفت اندوسکوپیک پیشانی و لیفت صورت با بریدگی کوتاه (MACS)، متغیر هستند. با این حال این تنها یک طبقه‌بندی خیلی ساده از روش‌های جراحی لیفتینگ صورت برای توضیح ساده‌تر آن است. اجرای جراحی لیفت صورت در عمل با پیچیدگی‌ها و دشواری‌های بسیار بیشتری همراه است و نوع جراحی مناسب برای شما به نتایج مورد انتظارتان از انجام این جراحی بستگی دارد.

جراحان ماهر ما قادر خواهند بود تا مناسب‌ترین روش جراحی لیفتینگ صورت را به شما توصیه کنند و همکاران صمیمی ما نیز تمامی نکات و اطلاعاتی که شما باید در مورد این جراحی و روش انجام آن بدانید را در اختیار شما خواهند گذاشت.

مناسب‌ترین افراد برای جراحی زیبایی صورت (لیفت صورت)


بهترین افراد برای عمل لیفتینگ، خانم‌ها و آقایانی هستند که از تغییرات اجتناب‌ناپذیری که در اثر پیری و یا کاهش شدید وزن در چهره‌شان به وجود آمده است، ناراضی هستند. جراحی لیفت صورت در شرایط زیر می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد:

 • اگر پوست صورت شما دچار افتادگی شده و یا فرم زیبای عضلات صورت شما از بین رفته است.
 • اگر در ناحیه صورت شما چربی‌های زائد به شکل مشهودی انباشته شده است.
 • در دو طرف دهان و بینی شما خطوط عمیقی شکل گرفته است.
 • پوست روی فک شما دچار افتادگی شده است.
 • چانه دوم یا غبغب یا افتادگی پوست گردن دارید.

در صورتی که شما از نظر سلامت عمومی در وضعیت خوبی هستید و مایلید چهره‌ای جوان‌تر و شاداب‌تر داشته باشید، جراحی لیفتینگ می‌تواند به شما کمک کند تا به نتایج دلخواهتان دست پیدا کنید.

مزایای جراحی زیبایی صورت


اولین و مهم‌ترین مزیت عمل لیفتینگ، دستیابی به چهره‌ای جوان و شاداب است. وقتی شما چهره و ظاهر زیباتری داشته باشید، قطعاً احساسات و روحیه بهتری نیز خواهید داشت. کشیدن پوست صورت موجب تقویت اعتماد به نفس و افزایش حس خودباوری در شما می‌شود. مهم‌ترین مزایایی که این عمل جراحی برای شما خواهد داشت عبارت است از:

 • چهره شما جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد.
 • پوست شما لطیف‌تر و محکم‌تر شده و چروک‌های آن کمتر می‌شود.
 • صورت شما دیگر خسته و غمگین نیست و دوباره جوان می‌شود.

ملاحظاتی در مورد جراحی لیفت صورت


هنگامی که تصمیم به انجام عمل جراحی لیفت صورت می‌گیرید، لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • مدت زمانی که باید از محل کار خود مرخصی بگیرید و برنامه‌ریزی لازم برای رژیم غذایی، ورزشی و زندگی خانوادگی خود
 • حتی در صورتی که استفاده از بانداژ محافظ صورت توسط پزشک به شما توصیه شده است، اما وقتی برای خرید یا بازگرداندن بچه‌هایتان از مدرسه از خانه بیرون می‌روید، می‌توانید این بانداژ را از روی صورت خود بردارید.
 • اگر بلافاصله بعد از عمل کشیدن پوست خود برای بیرون رفتن از منزل احساس راحتی ندارید، لازم است با یک نفر هماهنگ کنید تا در این مدت کارهای بیرون از منزل را برایتان انجام دهد.

دکتر قهاری با دقت زیادی که در انتخاب افراد مناسب عمل جراحی زیبایی صورت به خرج می‌دهد و با استفاده از بهترین روش‌های ممکن برای انجام این عمل جراحی، خطرات و عوارض جانبی ناشی از آن را به حداقل می‌رساند. با این حال حتی با رعایت بالاترین استانداردها، باز هم احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد. البته عوارض این عمل جراحی خیلی نادر است و اغلب بیماران هیچ گونه عوارض جانبی خطرناکی را تجربه نمی‌کنند، اما در صورتی که هر گونه نگرانی در مورد عوارض احتمالی ناشی از جراحی زیبایی صورت خود دارید حتماً در این مورد با پزشک جراح خود مشورت کنید.

روش‌های مختلف جراحی لیفت صورت


لیفت صورت به روش قدیمی

q3

اصولاً در جراحی لیفت صورت به روش قدیمی، بریدگی‌هایی در محل خط رویش مو در بالای گوش‌ها زده می‌شود و در امتداد انحنای طبیعی جلوی لاله گوش به طرف پایین تا مقابل نرمه گوش و از آنجا تا خط مو در پشت گوش امتداد می‌یابد. پزشک جراح از محل همین بریدگی بافت‌های چربی زائد را برمی‌دارد یا موقعیت آن را اصلاح می‌کند و ماهیچه‌ها و غشای صورت را می‌کشد. پوست اضافه نیز از همین بریدگی‌ها برداشته شده و در پایان بریدگی‌ها با بخیه‌های جذب‌شونده بسته می‌شود.

لیفت صورت با جای زخم کوتاه (Short scar)

download

لیفت صورت با جای زخم کوتاه یا MACS روشی برای جراحی زیبایی صورت است که از طریق ایجاد بریدگی‌های کوچک‌تری انجام می‌شود. کشیدن عضلات و غشای صورت و نیز حذف چربی‌ها و پوست اضافه از محل همین بریدگی‌های کوچک انجام می‌گیرد.

جراحی لیفت صورت با این روش معمولاً در حدود 3 ساعت به طول می‌انجامد. در بعضی موارد که جراحی‌های دیگری از قبیل لیفت پلک، لیفت ابرو یا عمل فرم‌دهی بینی هم در ناحیه صورت انجام می‌شود، ممکن است این عمل مدت بیشتری زمان ببرد.

بعد از جراحی لیفت صورت


جراحی لیفت صورت عموماً به عنوان عمل دردناکی شناخته نمی‌شود، بنابراین انتظار نمی‌رود که شما بعد از این جراحی، درد و ناراحتی شدیدی را تجربه کنید.

احتمالاً صورت شما کمی کشیده و ناراحت خواهد بود. شما باید بعد از جراحی لیفت صورت، از یک بانداژ محافظ بر روی صورت خود استفاده کنید و معمولاً به شما توصیه می‌شود که استفاده از این بانداژ را تا مدتی بعد ادامه بدهید. همچنین مقداری ورم و کبودی در صورت شما به وجود می‌آید که بعد از یکی دو هفته برطرف خواهد شد. ممکن است بعد از جراحی لیفت صورت، بعضی از نقاط صورت شما بی‌حس شود. این بی‌حسی نیز بعد از چند هفته یا نهایتاً چند ماه برطرف خواهد شد.

اغلب جای زخم‌های ناشی از جراحی لیفت صورت به شکل ماهرانه‌ای در امتداد خط رویش مو مخفی می‌شوند و بعضی دیگر از آنها هم به مرور زمان برطرف می‌شود و دیگر قابل مشاهده نخواهد بود. در صورتی که هر گونه دردی بعد از عمل کشیدن پوست احساس کردید، می‌توانید از داروی مسکن برای رفع آن استفاده کنید.

بازگشت به زندگی عادی بعد از جراحی لیفت صورت


شما به مدت یک تا دو هفته بعد از جراحی لیفت صورت نباید فعالیت و تحرک شدید داشته باشید. هنگام خوابیدن زیر سر خود را بلند بگذارید. از حرکت‌های شدید و ناگهانی، فعالیت‌های تنش‌زا، خم شدن، گاز زدن و جویدن غذاهای سفت اجتناب کنید.

همکاران ما نکات و راهنمایی‌های لازم در مورد نحوه شستن موها و صورت و نیز نحوه آرایش کردن صورت را به شما ارائه خواهند کرد. استفاده از کمپرس سرد نیز به کاهش ورم صورت کمک می‌کند. بعضی از افرادی که عمل کشیدن پوست را انجام می‌دهند تنها بعد از یک هفته و بعضی دیگر هم بعد از دو یا چند هفته به محل کار خود بازمی‌گردند.

برای تضمین بهبودی سریع‌تر و دستیابی به بهترین نتایج ممکن از جراحی لیفت صورت، لازم است توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از عمل را خوب بدانید و با دقت به آنها عمل کنید.

چهره جدید شما


انجام جراحی لیفت صورت و کشیدن پوست به این معنی نیست که شما بعد از این عمل به فرد دیگری تبدیل خواهید شد، اما چهره شما چند سالی جوان‌تر خواهد شد.

اگر شما انتظارات واقع‌بینانه‌ای از کشیدن پوست داشته باشید، به احتمال بسیار زیاد از نتایج به دست آمده کاملاً رضایت خواهید داشت و از چهره جوان خود لذت خواهید برد. ممکن است خوب شدن جای بخیه‌ها در امتداد خط موی شما کمی طول بکشد و در این مدت شاید آقایان مجبور باشند ریش و موی پشت گوش‌ها را به شکل متفاوتی اصلاح کنند. ماندگاری نتایج جراحی لیفت صورت نیز به مانند خود فرایند پیری طبیعی، به خصوصیات ژنتیکی هر فرد بستگی دارد، اما شما با برخی اقدامات می‌توانید دوام و ماندگاری نتایج این عمل را بیشتر کنید. سعی کنید سیگار نکشید، در معرض آفتاب نباشید، از استرس و فشار روحی دوری کنید و یک سبک زندگی سالم داشته باشید.

به طور کلی نتایج جراحی لیفت صورت بسته به نوع جراحی که شما انجام می‌دهید، بین 5 تا 10 سال دوام خواهد داشت.

عوارض جانبی معمول بعد از جراحی لیفت صورت


 • ورم و خون‌مردگی، معمولاً بعد از یک تا دو هفته برطرف می‌شود، اما گاهی اوقات ممکن است تا یک ماه یا حتی بیشتر طول بکشد.
 • خوب شدن زخم‌ها ممکن است کمی بیشتر زمان ببرد. بعضی از زخم‌ها هم ممکن است دچار خونریزی یا عفونت شود که در این صورت بیمار باید داروی آنتی‌بیوتیک مصرف کند.
 • بعد از استفاده از بیهوشی عمومی برای این جراحی، ممکن است بیمار دچار عفونت سینه شود.
 • در موارد بسیار نادری ممکن است یک لخته خون در صورت تشکیل شود که اگر به قلب، مغز یا ریه‌ها برسد می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
 • ممکن است به خاطر تنفس از طریق لوله تنفسی که در زمان بیهوشی در دهان قرار داده می‌شود، بیمار دچار سوزش گلو شود.
 • در موارد معدودی ممکن است جای زخم‌هایی به حالت برآمده، بدرنگ یا بدشکل در محل بریدگی‌ها باقی بماند. این جای زخم‌ها به مرور زمان صاف شده و برطرف خواهند شد.

سایر روش‌های لیفت صورت


روش‌های مختلف دیگری هم وجود دارد که می‌توان از آنها به جای جراحی لیفت صورت استفاده کرد. از مهم‌ترین این روش‌ها می‌توان تزریق ژل، بوتاکس و تزریق چربی را نام برد. این روش‌ها نیز می‌توانند به جوانسازی کامل پوست صورت کمک کنند. اگر شما مایل به انجام عمل جراحی زیبایی صورت نیستید، این روش‌ها می‌تواند جایگزین خوبی برای لیفت صورت شما باشد و دکتر قهاری این عمل‌ها را برایتان انجام خواهد داد.