جراحی برداشتن خال های گوشتی(بدخیم) و سطحی(خوش خیم)

1
خال‌ها در واقع رشد خوشه‌ای پوست می‌باشند که تقریباً در هر جایی از بدن ایجاد می‌شوند و اغلب بر روی صورت و گردن قابل مشاهده هستند. خال‌ها معمولاً دارای رنگدانه می‌باشند که به صورت رنگ قهوه‌ای یا سیاه می‌باشند، اما می‌توانند تا حدودی بی‌رنگ یا مشابه رنگ پوست اطراف نیز باشند. خال‌های صورت معمولاً در اوایل کودکی مورد توجه قرار می‌گیرند هرچند ممکن است تا سال‌ها بعد از آن نیز ظاهر نشوند.

برداشتن خال را می‌توان به دلایل زیبایی یا پزشکی انجام داد. هر دو دلیل توجیه‌پذیر بوده و در صورتی که بطور صحیح انجام شوند کاملاً بی‌خطر می‌باشند. اگر خال در محلی باشد که مرتب تحریک می‌شود مثلاً در پا، صفحه‌ی ناخن، ریش و سبیل و یا کمر واقع شده باشد، مطلوب است که شخص جهت برداشتن آن اقدام کند. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی روش‌ها و مزایای این عمل می‌توانید از طریق شماره‌ 02122769519 با ما تماس حاصل فرمایید.

خال‌ها چه هستند؟


خال‌ها از سلول‌های رنگدانه‌ای بر روی پوست تشکیل شده‌اند که معمولاً به دلیل یک استعداد ژنتیکی و یا قرارگیری در معرض نور خوشید شکل می‌گیرند. بسیاری از خال‌ها از نظر پزشکی خطری ندارند، اما برخی از ضایعات ممکن است نشان‌دهنده‌ی خطر سرطان پوست نوع ملانوما باشند. این خال‌های خطرناک دارای شکل نامنظم و به رنگ تیره یا روشن بوده و مرتب تغییر شکل می‌دهند، بنابراین باید معاینه شوند تا مطمئن شد که مستعد سرطانی شدن نیستند.
اگر تصمیم به برداشتن و معاینه‌ی خال گرفته شود، روش‌هایی به منظور به حداقل رساندن ایجاد اسکار و دستیابی به بهترین نتایج زیبایی وجود دارد.
بسته به اندازه یا محل آن، ممکن است خال یک نشان زیبا و یا تنها یک ضایعه‌ی برآمده‌ی غیر جذاب باشد. گاهی اوقات در صورتی که خال در محل سایش یا اصلاح صورت واقع شده باشد، ممکن است تحریک شده یا عفونی گردد.

انواع خال‌ها


خال مادرزادی خال‌هایی هستند که در بدو تولد وجود دارند. این خال‌ها در تقریباً یک درصد از افراد بروز پیدا می‌کنند و ممکن است بیشتر مستعد سرطانی شدن باشند. خال یا لکه‌های صورت باید مورد بررسی قرار بگیرند تا مشخص شود که آیا قطر آن بیشتر از یک مداد پاک‌کن است یا دارای هر کدام از خصوصیات ملانوما می‌باشد یا خیر.

2

خال‌های دیسپلاستیک خال‌هایی هستند که دارای شکل نامنظم بوده و بزرگ‌تر از حد متوسط می‌باشند‌ (بزرگتر از یک مداد پاک‌کن). این خال‌ها دارای رنگ غیر یکسان هستند که در مرکز دارای رنگ قهوه‌ای روشن می‌باشد و لبه‌های آنها روشن‌تر و ناهموار است. هر گونه تغییر در خال باید توسط متخصصین پوست معاینه شود تا احتمال وجود سرطان پوست بررسی گردد.

3

آیا خال‌ها باید برداشته شوند؟


اکثریت قریب باتفاق خال‌ها خطرناک نیستند، با این حال اگر چندین خال روی سطح پوست خود دارید و متوجه شوید که یکی از آنها دارای شکل، رنگ و اندازه‌ی متفاوتی است این خال باید مورد معاینه قرار بگیرد. مورد دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که ممکن است شما خال‌های زیادی نداشته باشید اما بعد از ۳۰ سالگی چندین خال در بدن شما ایجاد شوند که در این صورت باید توسط پزشک بررسی شوند.
علاوه بر این، اگر هر یک از خال‌ها شروع به خون‌ریزی، ترشح یا خارش کرد یا حساس و دردناک شد نیز باید معاینه شود.
به خاطر داشته باشید که اگر یک خال در طول زمان تغییری نکرد معمولاً دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در صورتی که هرگونه تغییر در یک خال را مشاهده کردید، خال جدیدی روی پوستتان ایجاد شد و یا به دلایل پزشکی قصد برداشتن یک خال را دارید، می‌توانید با متخصصین ما در این زمینه مشورت نمایید.

روش‌های برداشتن خال


روش‌های مختلفی برداشتن خال صورت وجود دارد و تکنیک‌های مورد استفاده بستگی به عوامل مختلفی چون نوع و اندازه‌ی خال دارد. پیش از انجام هرگونه عمل برداشتن خال، ناحیه‌ی مورد نظر استریل شده و برای جلوگیری از درد در طول عمل بیمار تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد.
اکثر خال‌ها از طریق جراحی برداشتن خال و با بریدن یا تراشیدن آن از روی پوست برداشته می‌شوند.

تراشیدن خال

4

برای تراشیدن یک خال روی صورت از چاقوی جراحی برای بریدن پایه‌ی خال به صورت موازی با سطح پوست استفاده می‌شود. بعد از اینکه چاقو بطور کامل از زیر خال عبور داده شد، با تراشیدن آن از روی سطح پوست خال جدا می‌شود. با این حال بسیاری از خال‌های صورت دارای سلول‌های میکروسکوپی هستند (با چشم غیر مسلح قابل دیده نمی‌شوند) که تا زیر سطح پوست امتداد یافته‌اند. اگر این سلول‌ها در داخل پوست دست نخورده باقی بمانند، احتمال بروز مجدد خال در آینده افزایش پیدا می‌کند.

برش خال

5

برای برش خال نیز از چاقوی جراحی استفاده می‌شود با این تفاوت که در این روش خال از روی پوست بریده می‌شود. متداول‌ترین روش برش خال شامل بریدن اطراف خال به شکل بیضی یا توپ فوتبال است. به جای بریدن سطح رویین پوست، این برش شامل بریدن عمقی تا لایه‌ی درم پوست (یا غشاء میانی پوست) می‌باشد. سپس کل محدوده‌ی بیضی شکل پوست همراه با خال متصل به آن برداشته می‌شود. همانطور که می‌توان تصور کرد، یک نقص نسبتاً مشهود به شکل یک ناحیه‌ی بیضی شکل که بریده می‌شود، پدید می‌آید. به منظور پوشاندن این عیب، باید لبه‌های پوست بر روی هم قرار بگیرند. پس از انجام این کار، لبه‌های پوست با استفاده از بخیه‌های بسیار ریز روی همدیگر بسته می‌شوند. در برخی موارد بخیه‌ها به سرعت جذب می‌شوند در حالی که در موارد دیگر بخیه‌ها غیر قابل جذب بوده و بعد از ۵ الی ۶ روز پس از عمل برداشته می‌شوند.

مزایا و خطرهای برداشتن خال


مانند هر روش پزشکی دیگر مزایا و خطرهایی وجود دارد. به جز در مواردی که خال بسیار بزرگ باشد، بسیاری از خطرات مرتبط با بیهوشی به دلیل استفاده از بی‌حسی موضعی از بین می‌روند. برداشتن خال صورت یا بدن ممکن است موجب اسکار یا عفونت شود. منجمد کردن یا سوزاندن خال برای برداشتن آنها نیز احتمال تغییر رنگ پوست در آن ناحیه را پس از بهبود افزایش می‌دهد.
مزایای برداشتن خال بستگی به دلیل انجام آن دارد. در برخی افراد، این عمل به منظور نمونه‌برداری انجام می‌گیرد. برداشتن خال می‌تواند فرد را آسوده خاطر کند حتی اگر خوش خیم باشد. در شرایطی که خال بدخیم باشد نیز درمان آن از گسترش سرطان و به خطر انداختن سلامت فرد جلوگیری می‌کند. در صورتی که برداشتن خال تنها به دلایل زیبایی باشد، انجام آن می‌تواند موجب افزایش اعتماد به نفس گردد.

هزینه برداشتن خال صورت بسته به پزشک، شهری که شما در آن زندگی می‌کنید و اندازه و تعداد خالی که می‌خواهید بردارید، متفاوت است.