آموزش نحوه، روش و طریقه صحیح چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی (مدت زمان و زمان تعویض)

چسب زدن بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) برای کنترل ورم بینی ضروری است. بینی، به ویژه اطراف نوک بینی، اندکی پس از عمل ورم می‌کند. چسب فشار ملایمی را به پوست وارد می‌کند تا از باز شدن پوست و بافت نرم بینی جلوگیری شود. به علاوه شکل اصلی بینی پس از عمل زیبایی به دلیل دستکاری شکل غضروف‌های بینی تغییر می‌کند. پوست بینی در اثر چسب زدن شکل جدید را به خود می‌گیرد. 

دکتر قهاری از دو روش مختلف برای چسب زدن پس از عمل زیبایی بینی استفاده می‌کنند. بیمار در روش اول یک باریکه از چسب را روی بالای نوک بینی (سوپراتیپ) می‌زند. اما در روش دوم یک باریکه از چسب را زیر کلوملا (پره وسط بینی) می‌زند و سپس فشار ملایمی را به چسب اطراف پره‌های بینی وارد می‌کند. یک تکه چسب دیگر نیز بالای نوک بینی چسبانده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با روش‌های چسب زدن بعد از عمل بینی تصاویر و فیلم زیر را مشاهده کنید.

ویدیوی نحوه‌ی چسب زدن بینی


نمونه های چسب زدن بینی


untitled-2

untitle%d8%b1d-2

چرا بعد از عمل جراحی زیبایی بینی از چسب استفاده می‌شود؟


چسب بینی معمولاً به بیمارانی توصیه می‌شود که پوستی با ضخامت متوسط دارند، چون منقبض شدن پوست نسبتاً ضخیم زمان بیشتری می‌برد. ضمناً چسب زدن از تشکیل بافت همبند جای زخم بین پوست و استخوان یا غضروف جلوگیری می‌کند. اگر بافت همبند تشکیل شود و پوست نیز منقبض گردد، پوست نمی‌تواند به خوبی اطراف ساختار استخوانی زیرین را بپوشاند و در نتیجه برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های نازیبایی روی پوست بینی ایجاد می‌شود.

چسب زدن بینی معمولاً به مدت 2 تا 3 هفته پس از جراحی توصیه می‌شود و پس از شروع چسب زدن باید چندین ماه ادامه داشته باشد تا بهترین نتیجه به دست آید. همچنین از بیماران خواسته می‌شود تا بینی را قبل از به خواب رفتن چسب بزنند و چسب را پس از بیدار شدن بردارند و عوض کنند.

نوع چسب مورد استفاده پس از عمل زیبایی بینی


انتخاب چسب مناسب می‌تواند گیج کننده باشد. دکتر قهاری از بیماران می‌خواهند تا از چسب گرید پزشکی به عرض نیم اینچ تهیه شده از کاغذ استفاده کنند. این نوع چسب به راحتی از داروخانه قابل تهیه است و قیمت مناسبی دارد. برخی پزشکان نوع کاغذی میکروپور را ترجیح می‌دهند، چون واکنش آلرژیک و حساسیت ایجاد نمی‌کند.

زمان چسب زدن بینی


دکتر قهاری از بیماران می‌خواهند حتماً زمان خوابیدن به بینی چسب بزنند. از آنجایی که بخش عمده ورم عصرها بروز می‌یابد، چسب زدن در شب‌ مانع از متورم شدن بینی در صبح می‌شود.

آیا می‌توان تمام ساعات روز به بینی چسب زد؟


دکتر قهاری به بیماران توصیه می‌کنند که اجازه دهند پوست بینی در طول روز نفس بکشد. چسب زدن بیش از اندازه بینی به تحریک پوست و حتی بیشتر شدن ورم منجر می‌شود.

چند ماه باید به بینی چسب زد؟


تنها در صورت دستور جراح زیبایی بینی و تحت نظارت ایشان به بینی چسب بزنید. اکثر بیماران باید یک تا سه ماه پس از عمل چسب زدن را ادامه دهند. البته گاهی مدت چسب زدن به صلاحدید جراح و با توجه به تفاوت‌های فردی در التیام و پوشش بافت نرم طولانی‌تر می‌شود.

مزایای چسب زدن بینی


بینی با چسب زدن سریع‌تر شکل جدید را به خود می‌گیرد. به علاوه چسب زدن در بعضی موارد از تشکیل بافت همبند جای زخم جلوگیری می‌کند.

معایب چسب زدن بینی


چسب زدن گاهی پوست بینی را تحریک می‌کند. برخی بیماران صبح‌ها در برداشتن چسب و پاک کردن باقیمانده چسب روی بینی با مشکل مواجه می‌شوند.

برداشتن چسب روی بینی در صبح


شستشوی ملایم برداشتن چسب را آسان‌تر می‌کند. با استفاده از پاک کننده‌های ملایم نیز می‌توان ماده چسبنده را حل کرد.

زمان توقف چسب زدن


چنانچه وضعیت بینی در دو حالت شب قبل از خواب و چسب زدن و صبح بعد از بیدار شدن و برداشتن چسب تغییر نکند، دیگر نیازی به چسب زدن نخواهد بود. البته دکتر قهاری با معاینه بینی مدت چسب زدن را تعیین می‌کنند.