کنترل گرفتگی بینی پس از عمل جراحی زیبایی بینی

1بینیی

بلافاصله پس از عمل بینی، بسیاری از بیماران نگران هستند که هرگز دوباره به صورت معمول تنفس نخواهد کرد. بیماران ممکن است در ابتدا احساس تراکم و یا گرفتگی را به دلیل تورم طبیعی بعد از عمل در داخل و خارج از بینی تجربه کنند. با این حال، این گرفتگی به طور کلی در کمتر از یک ماه از بین می‌رود. پوسته پوسته شدن داخل بینی، نیز طبیعی است، و می‌تواند با تنفس منظم تداخل کند، اما به زودی پس از عمل جراحی برطرف خواهد شد.

رینوپلاستی یک روش جراحی پلاستیک است که معمولا بدون عارضه است. با این حال، مثل همه روش‌های جراحی، احتمال عارضه وجود دارد. پزشکی که به خوبی شرایط بحث در مورد این موضوع با شما را دارد شامل جراح پلاستیکی است که این عمل را انجام می‌دهد. در کنار گرفتگی و کیپ شدن بینی، یک مشکل دیگر در دوره پس از عمل جراحی عفونت است. این مشکل اگر با درد، تورم، تب یا آبریزش وجود داشته باشد ممکن است به درمان با آنتی بیوتیک نیاز باشد. در نهایت، با بهبود بافت، به ندرت تشکیل اسکار داخل بینی که منجر به احساس انسداد بینی شود، وجود خواهد داشت. مثل همیشه، تشخیص و مدیریت شرایط هر بیمار به معاینه فیزیکی توسط جراح بینی نیاز دارد. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 02122769519 تماس حاصل فرمایید.

علت گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی


بینیی

پس از جراحی زیبایی بینی، شایع‌ترین علت گرفتگی بینی تورم باقی مانده مخاط بینی است. این گرفتگی به طور کلی در یک دوره چند هفته‌ای بهتر می‌شود. با این حال، در برخی موارد نیاز به عمل جراحی جزئی دیگر برای برداشتن بافت اضافی از داخل بینی وجود دارد. احتمالات دیگر شامل مجموعه‌ای خون در داخل بافت بینی از عمل جراحی، به نام هماتوم سپتوم می‌باشد. این عارضه‌ای است که بیشتر بلافاصله پس از عمل رایج است و کمتر پس از آن که بخش عمده‌ای از درمان سپری شده اتفاق می‌افتد.

یکی دیگر از علل مشکلات تنفسی و گرفتگی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی معمولا به علت چرخش دریچه ​​بینی به یک زاویه کوچک‌تر است. دریچه بینی شما (شما در هر طرف از بینی‌تان دو دریچه دارید) به طور ساده می‌تواند به صورت زاویه که سپتوم (دیواره بینی) به سوراخ‌های بینی می‌رسد توصیف شود، این ناحیه در حدود 1.5 سانتی متر در داخل بینی شما است. اگر این زاویه بعد از عمل جراحی کوچک‌تر شود، کاهش قابل توجهی در توانایی تنفس خود خواهید داشت.

اگر این اتفاق بیفتد، معمولا پس از رفع قوز بینی خواهد بود. برای اینکه متوجه شوید آیا دریچه بینی شما عامل این مشکل است، اولین انگشت و انگشت شست خود را بگیرید و طوری بر روی بینی خود قرار دهید که گویی می‌خواهید نیشگون بگیرید. نقطه‌ای که شما می‌خواهید دست خود را قرار دهید سمت راست است که در آن بخش نرم پل بینی به بخش استخوانی می‌رسد (حدود نیمه بالایی بینی). اکنون، در حالی که به اندازه کافی پوست را می‌کشید، این بافت را به سمت پیشانی خود بالا برید. اگر با کشیدن پوست به سمت بالا می‌توانید بهتر نفس بکشید، به احتمال زیاد مشکل دریچه بینی دارید، که می‌تواند با جراحی اصلاح شود.

درمان


مراقبت از خود

اکثر گرفتگی‌های بینی بعد از عمل جراحی بینی به خاطر تورم طبیعی بعد از عمل است. اکثر این تورم‌های داخلی، و همچنین خارجی، در عرض چند هفته برطرف می‌شود. با این حال، ممکن است چند ماه طول بکشد تا تورم نهایی از بین برود. مهم است دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل را برای بهبود تنفس خود دنبال کنید:

  • سر خود را بالا نگه دارید، حتی به هنگام خواب، و از خم شدن و یا بلند کردن هر چیز سنگین خودداری کنید.
  • صرفا دستورالعمل مراقبتی جراح خود را دنبال کنید، که ممکن است شامل مصرف داروهای نسخه‌ای برای تورم، استفاده از یک مرطوب کننده، و یا مرطوب کردن با اسپری نمکی بینی باشد.
  • از غذاهای شور، الکل، و دوش آب گرم، که می‌تواند تورم را افزایش دهد اجتناب کنید.
  • اگر آلرژی بینی دارید، از محرک‌هایی مانند گرد و غبار، دود، آلودگی و یا خز حیوان دوری کنید.

جراح همچنین یک رژیم از ویتامین‌ها، مکمل‌ها و داروهای دیگر پس از عمل که می‌تواند در محدود کردن و کنترل مشکلات تنفسی موثر باشد، ارائه می‌دهد، بنابراین از جراح خود سوال کنید. هنگامی که همه چیز به طور معمول بهبود می‌یابد و تورم فروکش می‌کند، باید قادر به تنفس مانند قبل و یا بهتر از قبل باشید. اگر نمی‌توانید، به جراح خود اطلاع دهید، که انجام عمل مناسب برای رفع مشکل تعیین خواهد کرد.

جراحی ثانویه بینی

برای کسانی که سال‌ها قبل جراحی زیبایی بینی داشته‌اند و برای آنها مشکلات تنفسی، کیپ و گرفتگی بینی ایجاد کرده است، یک جراحی ثانویه رینوپلاستی می‌تواند به رفع مشکل کمک کند.

اصول جراحی زیبایی بینی ثانویه، روی بینی که تحت عمل جراحی قرار گرفته، بسیار شبیه کسانی است که در وضعیت رینوپلاستی اولیه قرار دارند. مهم است که تعادل بینی، عملکرد، تغییر شکل غضروف و استخوان، نواحی که نیاز به حمایت بیشتر و تغییر شکل دارند، و فرم مورد رضایت و اهداف زیبایی شناختی بیمار در نظر گرفته شود.

عمل، جراحی زیبایی بینی ثانویه (مجدد)، که شامل دو سوم عملیات بینی است، بسیار مشکل‌تر است. تیغه بینی که ماده سازنده نخست برای جراحی بینی است، اغلب تا حدی یا کاملا حذف شده است. غضروف و استخوان که شکل بینی را ایجاد می‌کنند در حال حاضر تغییر داده شده‌اند و زخم و یا بدشکل هستند؛ و پوست ضخیم‌تر و کمتر قابل انعطاف است. راه هوایی اغلب به طور قابل توجهی دچار اختلال می‌شود.

در این روش نواحی بیش از حد عمل شده بینی می‌تواند با ساخت یک کیسه هوایی کوچک و سپس پیوند دوباره غضروف از پشت گوش یا داخل بینی به این بخش کوچک به عنوان تقویت کننده برای ثابت نگاه داشتن سوراخ‌های بینی از فروپاشی، اصلاح شود. فلپ یا گرافت‌های گسترده‌تر ایجاد شده از غضروف گوش یا دنده می‌تواند مشکلات زیبایی و تنفس را بهبود بخشد.

پس از جراحی ترمیمی بینی

روش رینوپلاستی ثانویه درد و کبودی کمتر از رینوپلاستی اولیه به همراه دارد. هر گونه ناراحتی که بیماران تجربه می‌کنند می‌تواند با داروی ضد درد کنترل شود. آتل و بخیه‌ها معمولا در عرض شش تا هفت روز برداشته می‌شود. کبودی و تورم رخ خواهد داد، هر چند بسیاری از کبودی‌ها حدود روز دهم کم رنگ خواهد شد، می‌تواند تا یک سال طول بکشد تا همه تورم به طور کامل محو شود. بیشتر بیماران قادر به بازگشت به کار پس از حدود یک هفته خواهند بود، هر چند فعالیت‌های شدید جسمی بیشتر باید برای دو تا سه هفته اجتناب شود و بیماران باید از ضربه زدن و تکان دادن بینی یا آفتاب گرفتن به مدت هشت هفته دوری کنند.