موثرترین روش از بین بردن و رفع خط اخم و چین و چروک پیشانی

10

به عنوان بخشی از روند طبیعی پیر شدن، پوست پیشانی شروع به افتاده شدن کرده و در اثر سال‌ها انقباض عضلانی در این ناحیه از صورت، خطوطی بر روی آن ایجاد می‌شوند. محل ابروها پایین‌تر آمده که این عارضه همراه با چین و چروک‌های اطراف این ناحیه می‌توانند در پیرتر نشان دادن افراد موثر باشند. خطوط و چین و چروک‌های روی پیشانی و ناحیه‌ی بین ابروها می‌توانند ظاهری "خشن" به فرد داده و جوانی و طراوت را از صورت او بگیرند. ایجاد این تغییرات بر روی پیشانی می‌تواند منجر به تسریع تغییرات دیگر مربوط به پیری در پلک‌ها نیز بشود.

پیری اصلی‌ترین دلیل ایجاد چین و چروک‌های روی پیشانی و خطوط اخم است. دکتر قهاری، جراح زیبایی سر و گردن باور دارد که اگر شما بدانید چگونه از شر چین و چروک‌های پیشانی خلاص شوید، می‌توانید این روند طبیعی را کند کرده و از میزان چین و چروک‌ها نیز بکاهید. می‌توان تعدادی روش‌های درمانی از جمله تزریق ژل و چربی، بوتاکس و لیفت پیشانی را برای از بین بردن این خطوط و بازگردانی جوانی و طراوت به چهره مورد استفاده قرار داد.

خطوط اخم و چین و چروک‌های پیشانی


13

ممکن است بخواهید اخم‌های خود را باز کنید ولی چین و چروک‌های موجود بر روی پیشانی اجازه‌ی این کار را به شما ندهند. خطوط اخم می‌توانند به چهره‌ی شما ظاهری خسته و عصبانی بدهند چه‌بسا شما خوشحال بوده و به‌خوبی استراحت کرده باشید. خطوط اخم که در بین ابروها ایجاد می‌شوند به شکل عدد 11 درمی‌آیند. پیری اصلی ترین علت ایجاد چروک پیشانی و خطوط اخم است. آسیب ناشی از اشعه‌ی خورشید نقش مهمی را در تغییر وضعیت پوست به عهده دارد همانطور که استعمال دخانیات، نوع پوست و وراثت نیز می‌توانند در این زمینه تأثیرگذار باشند. بنابراین درصورتی‌که والدین شما به این خطوط مبتلا باشند احتمال ابتلای شما به آن‌ها نیز بالاست. پیشگیری از ایجاد این خطوط می‌تواند برای جلوگیری از بدتر شدن آن‌ها نیز کارآمد باشد.

خطوط پیشانی با نام خطوط نگرانی نیز شناخته می‌شوند. زمانی که یک فرد حالت خاصی را در چهره‌ی خود ایجاد می‌کند، خطوطی به صورت موقتی در چهره‌ی او ظاهر می‌شوند. استرس و نگرانی باعث می‌شوند تا افراد مقداری اخم کنند که این امر موجب ایجاد خطوط ریزی بر روی پیشانی می‌شود. این خطوط موقتی در نهایت تبدیل به خطوط دائمی خواهند شد. با پیرتر شدن بدن انسان، پوست ما خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و عضلات ما ضعیف‌تر می‌شوند.

11

روش‌هایی برای از بین بردن خطوط اخم و چین و چروک‌های پیشانی


تزریق بوتاکس

15

تزریق بوتاکس می‌تواند چین و چروک‌های پیشانی را از بین ببرد. تزریقات در این چین و چروک‌ها با فاصله از هم و با دوز پایین انجام می‌شوند. این کار برای اطمینان از ایجاد آثار متوازن و متقارن و عدم افتادگی ابروها انجام می‌شود. این روش درمانی به سمت شقیقه‌ها محدودشده است تا از ایجاد قوس بیش از اندازه در ابروها جلوگیری شود. این روش درمانی بسته به تعداد خطوط و چین و چروک روی چهره‌ی فرد شخصی‌سازی‌شده و می‌تواند برای درمان خطوط اخم و خطوط پنجه کلاغی دور چشم اثرات قابل توجهی داشته باشد. تعداد واحدهای بوتاکس مورد استفاده بر روی پیشانی هر فرد، بسته به عوامل متعددی تغییر خواهد کرد (بین 5 تا 20 واحد).

تزریق بوتاکس باعث از بین رفتن خطوط اخم یا خطوط یازدهی می‌شود. این عارضه در اصل در اثر انقباض عضلات چین دهنده‌ی بین ابروها ایجاد می‌شود. بوتاکس در 2 تا 4 منطقه از این عضله به صورت مستقیم و با دوز بالا تزریق می‌شود. این کار باعث ایجاد نتایجی بهتر و عدم ایجاد عوارضی چون پتوز پلک چشم خواهد شد. این روش درمانی بسته به قدرت عضلات اخم هر فرد متفاوت بوده و می‌توان با استفاده از آن، عارضه‌هایی چون چین و چروک‌های پیشانی و خطوط پنجه کلاغی (چین و چروک دور چشم) را به‌خوبی درمان کرد. تعداد واحدهای بوتاکس مورد استفاده ممکن است بین 5 تا 20 واحد متفاوت باشد.

تزریق ژل

16

استفاده از روش تزریق ژل تقریبا در هر منطقه‌ای از صورت بی‌خطر است. تزریق کلاژن همانطور که برای درمان خطوط ریز مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای درمان چین و چروک‌ها و خطوط عمیق روی پیشانی و ناحیه‌ی بین ابروها نیز مناسب است. این تزریقات در مطب پزشک انجام شده و می‌توان آن‌ها را هر 2 تا 4 ماه تکرار کرد. می‌توان انتظار داشت که نتایج ناشی از فرآیند تزریق کلاژن، به مدت 3 تا 4 ماه باقی بمانند. اگر چین و چروک‌های ایجاد شده بر روی صورت شما عمیق باشند، ممکن است بیش از یک تزریق موردنیاز باشد.

ملاحظات پزشکی

تزریق ژل عوارض جانبی خفیفی را به همراه خواهد داشت، ولی قبل از انجام این عمل، تست آلرژی نسبت به کلاژن بر روی فرد انجام خواهد شد.

پس از درمان، ممکن است کبودی خفیف، قرمزی و خارش در محل بروز کنند. خطرات همراه با عمل تزریق ژل عبارت‌اند از عفونت و آبسه، ایجاد برآمدگی‌های زیرپوستی، ریزش پوست، ایجاد جای زخم و احساس درد.

تزریق چربی

18

تزریق چربی را می‌توان در ناحیه‌ی پیشانی انجام داد. اگر خطوط عمیق پیشانی مانند خطوط اخم و خطوط نگرانی، شما را رنج می‌دهند، تزریق چربی راه حل موثرتری است. می‌توان از این روش برای برجسته‌تر کردن پیشانی نیز استفاده کرد.

تزریق چربی به صورت می‌تواند برخی از نشانه‌های فرسایشی ایجاد شده در چهره و خطوط ریزی که معمولا در اثر سالخوردگی ایجاد می‌شوند مانند خطوط لبخند، خطوط اخم و دیگر چین و چروک‌ها را از بین ببرد.

عمل تزریق چربی یک روش ساده‌ی سه مرحله‌ای است که در طی آن، چربی از یک نقطه‌ی بدن برداشته شده و پس از فرآوری و غنی‌سازی آن، سلول‌های چربی به ناحیه‌ی اطراف ابروها و پیشانی تزریق می‌شوند. آثار ناشی از عمل تزریق چربی معمولا بلافاصله پس از انجام عمل بروز می‌کنند و ممکن است تا ماه‌ها یا سال‌ها ماندگار باشند. در برخی از موارد، نتایج ناشی از عمل تزریق چربی دائمی‌اند.

17

لیفت و بالا کشیدن پیشانی و ابرو

20

برای انجام لیفت و بالا کشیدن پیشانی و ابرو، جراح شما تعدادی بریدگی بسیار کوچک در پشت خط مو ایجاد می‌کند. سپس با استفاده از یک دوربین بسیار کوچک مخصوص و ابزار ریز جراحی، عضلات و بافت‌های زیر ابروها را جابجا کرده و چربی‌ها و بافت‌های اضافه را برمی‌دارد. بدین ترتیب، ابروهای فرد ظاهری جوان‌تر و طبیعی پیدا می‌کنند.

بهبودی پس از انجام عمل لیفت ابرو

پس از انجام جراحی زیبایی خط اخم و لیفت ابرو، ممکن است تا چند روز درد و تورم در محل انجام عمل وجود داشته باشند که می‌توان با استفاده از داروهای مسکن خوراکی به‌خوبی آن‌ها را کنترل کرد. بخیه‌ها معمولا به‌خوبی در زیر موها استتار شده و پس از گذشت حدود یک هفته برداشته می‌شوند. تورم و کبودی معمولا در عرض 10 تا 14 روز از بین خواهند رفت. شما می‌توانید پس از گذشت چند روز، فعالیت‌های عادی خود را ادامه دهید. البته در نظر داشته باشید که تمرینات ورزشی سنگین را نباید تا گذشت 3 هفته از زمان انجام عمل انجام داد. اکثر افراد در عرض 1 تا 2 هفته قادر خواهند بود به کار خود بازگردند.

زمانی که عمل لیفت ابرو توسط یک متخصص باتجربه و دارای بورد تخصصی زیبایی انجام شود، نتایج ایجاد شده ممکن است تا چندین سال پس از انجام عمل باقی بمانند. شما می‌توانید با در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم، نتایج این عمل را تا حد ممکن به بهترین شکل خود حفظ کنید. استفاده‌ی روزانه از کرم ضد آفتاب، استفاده از رژیم غذایی کامل حاوی ویتامین‌ها و عدم استعمال دخانیات می‌توانند به این کار کمک کنند. این سبک زندگی می‌تواند در حفظ سلامتی بدن شما موثر بوده و باعث حفظ ظاهر جوان پوست شما شود.

هزینه‌ها


هزینه‌ی انجام این عمل ممکن است در هر منطقه متفاوت باشد. پزشک‌ها معمولا از دو طریق هزینه‌ی این عمل را تعیین می‌کنند. یکی از طریق محل مورد درمان و دیگری از طریق تعداد تزریقات انجام شده. درمان‌های وسیع‌تر بر روی صورت نیازمند تعداد بیشتری از واحدهای تزریقی خواهند بود.