مراقبتهای بعد از جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

jarahigoosh

اکثر بیماران پس از جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی به شدت مشتاق دیدن نتیجه هستند. با این حال بیماران باید بدانند که قبل از باز کردن پانسمان و دیدن گوش‌های زیبا و جدیدشان باید مدتی صبر کنند تا دوران بهبود تمام شود. این عمل زیبایی عوارضی مانند مانند ورم یا درد و ناراحتی دارد که بلافاصله پس از عمل بروز می‌یابد، اما به تدریج برطرف می‌شود و باید شکیبا بود تا دوران بهبود سپری شود. جراح مراقبت‌های پس از جراحی زیبایی گوش را کاملاً به بیمار توضیح می‌دهد تا بیمار دوران بهبود ایمنی را پشت سر بگذارد و به خوبی از روند التیام آگاه شود. اگر چه دوران بهبود و  جراحی زیبایی گوش ساده است، اما انتخاب بهترین جراح گوش و پیروی از دستورات و توصیه‌های او برای دستیابی به نتیجه مطلوب بسیار مهم است. اگر شما نیز قصد انجام اتوپلاستی دارید، حتماً سوال‌های خود را قبل از تصمیم‌گیری برای انجام جراحی از متخصص بپرسید تا با آگاهی کامل از مراقبت‌های پس از عمل برای درمان اقدام کنید. اگر می‌خواهید بدانید که پس از جراحی ارتوپلاستی باید چکار کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

در دوران بهبود جراحی زیبایی گوش عوارضی مانند درد و التهاب و ورم بروز می‌یابد، با این حال اکثر بیماران معتقداند که درد ناچیز پس از عمل قابل مقایسه با شرمساری و خجالت قبل از عمل نیست. در هر حال متخصص پس از انجام عمل نیز در کنار بیمار است. اگر می‌خواهید از مراقبت‌های پس از اتوپلاستی آگاه شوید، جراح زیبایی سر و گردن توضیحات لازم را در جلسه مشاوره ارائه می‌دهد. رعایت دقیق توصیه‌های پس از درمان موفقیت‌آمیز بودن درمان را تضمین می‌کند. از آنجایی که جراحی زیبایی گوش معمولاً بر روی کودکان انجام می‌شود، والدین نقش مهمی در مراقبت پس از جراحی دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتردر این زمینه یا رزرو نوبت می توانید با شماره 02122769519  تماس حاصل نمایید.

بلافاصله پس از جراحی زیبایی گوش


متخصص سر بیمار را پس از جراحی زیبایی گوش با نوار پانسمان و لایه‌هایی از پنبه می‌پوشاند. بیمار پس از چند روز می‌تواند این پانسمان سنگین را با یک پانسمان سبک‌تر عوض کند. تمام پانسمان‌ها حدود یک هفته پس از درمان باز می‌شود.  سپس از بیمار خواسته می‌شود تا گوش‌های خود را با هدبند نرمی بپوشاند و ثابت نگه دارد. دکتر با توجه به نیازهای بیمار دستور می‌دهد که هدبند فقط شب‌ها یعنی زمانی بسته شود که احتمال تغییر شکل دادن گوش‌ها بیشتر است.

عوارض پس از عمل زیبایی گوش


ورم کردن

میزان ورم در تمام بیماران یکسان نیست. ورم در سه تا چهار روز پس از جراحی زیبایی گوش بیشترین شدت را دارد. بخش اعظم ورم ظرف دو تا سه هفته برطرف می‌شود. البته شدت ورم باقی‌مانده در طول دو تا سه ماه آتی اندکی کم یا زیاد می‌شود. حتی‌الامکان بالا نگه داشتن سر به مدت دو تا سه هفته، خودداری از خم شدن یا بلند کردن اشیاء سنگین به مدت سه هفته و پرهیز از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید به مدت دو تا سه ماه شدت ورم را کاهش می‌دهد.

تغییر رنگ

کبودی و خون‌مردگی نیز مانند ورم در تمام بیماران یکسان نیست. بخش اعظم کبودی و تغییر رنگ ظرف دو هفته از بین می‌رود. این تغییر رنگ را می‌توان ده تا چهارده روز پس از جراحی با آرایش پوشاند.

بی‌حسی

بی‌حس بودن گوش پس از جراحی طبیعی است و این حالت ظرف چند هفته تا چند ماه برطرف می‌شود. حس غیرطبیعی، سوزن سوزن شدن و درد یا ناراحتی خفیف نیز جایی برای نگرانی ندارد، چون عصب‌ها به مرور زمان ترمیم می‌شوند.

افسردگی

بیماران معمولاً یک دوره افسردگی خفیف را پس از جراحی‌های زیبایی ازجمله اتوپلاستی پشت سر می‌گذارند. افسردگی عموماً در هفته دوم پس از جراحی یعنی زمانی بروز می‌یابد که هنوز بخشی از ورم و کبودی وجود دارد و بیمار برای دیدن نتیجه نهایی بی‌تاب است. افسردگی مشکلی موقتی است و به زودی بهبود می‌یابد. به بیماران توصیه می‌شود تا بر مراقبت از زخم متمرکز شوند و به فعالیت‌هایی بپردازند که حواسشان را پرت کند.

توصیه‌های مهم در دوران بهبود جراحی زیبایی گوش


jarahigoosh1

بیماران پس از تقبل قیمت جراحی زیبایی گوش باید به خاطر بسپرند که شکل نهایی گوش آن چیزی نیست که بلافاصله پس از جراحی می‌بینند. برای مثال گوش‌ها معمولاً پس از درمان متورم یا کبود است، اما این عوارض به مرور برطرف می‌شود. بنابراین نباید از دیدن شکل گوش‌ها جا بخورید، کافی است اندکی صبر داشته باشید و توصیه‌های زیر را رعایت کنید تا نتیجه دلخواه را مشاهده کنید:

 • تا زمان التیام یافتن کامل گوش‌ها از انجام دادن فعالیت‌های سنگین بدنی خودداری کنید. این نکته به خصوص در مورد کودکان بسیار مهم است و والدین نباید به کودک اجازه بازی کردن یا تقلای شدید بدهند.
 • سر را در دوران بهبود، به ویژه هنگام پانسمان بودن خنک نگه دارید و از گرم کردن شدید سر یا استفاده از سشوار با باد گرم خودداری کنید.
 • سر را تا یک هفته پس از جراحی با شامپو نشویید.
 • سر را بالا نگه دارید تا ورم به حداقل برسد. چند بالش راحت را زیر سر بگذارید تا سر هنگام خوابیدن یا استراحت کردن بالا قرار گیرد.
 • سعی کنید در دوران بهبود به پهلو نخوابید.
 • مسکن‌های تجویز شده را دقیقاً مطابق دستور مصرف کنید تا درد و ناراحتی مجال بروز نیابد.
 • پماد و کرم تجویز شده را مطابق دستور پزشک روی ناحیه جراحی شده بزنید، تا زخم بهبود یابد و جای زخم باقی نماند.
 • صبور باشید، به خودتان استراحت بدهید و اجازه دهید دوران نقاهت در کمال آرامش و راحتی سپری شود.
 • انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید، به خودتان یادآوری کنید که گوش‌ها به مرور زمان زیباتر خواهد شد.
 • در صورت مواجهه با عوارض غیرمعمول و نگران کننده به سرعت با پزشک تماس بگیرید.

زمان‌بندی دوران بهبود جراحی گوش


 • پانسمان پس از چند روز باز می‌شود.
 • فعالیت‌های روزمره پس از حدود یک هفته از سرگرفته می‌شود.
 • بیماران بزرگسال پس از چند روز به سر کار بازمی‌گردند.
 • کودکان پس از یک هفته به مدرسه برمی‌گردند.
 • تا چند هفته باید از هدبند استفاده شود.
 • دوران بهبود جراحی زیبایی گوش پس از حدود شش هفته کامل می‌شود.