مراحل عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

t

رینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی ظریف است که برای به دست آوردن نتیجه‌ای با ظاهری طبیعی به درک گسترده‌ای از ساختارهای زیرین صورت و داشتن دیدی هنری نسبت به ویژگی‌های بیمار نیاز دارد. هدف رینوپلاستی بهبود بخشیدن ظاهر بینی با توجه به ظاهر خاص صورت، نوع بدن و خصوصیات قومی و نژادی بیمار است. دستیابی به این هدف، بسته به اندازه و شکل بینی بیمار، می‌تواند مستلزم اصلاح بخش‌های مختلفی از معماری بینی باشد. مهمترین عامل در به دست آوردن نتیجه‌ای با ظاهری طبیعی، انجام یک جراحی اصلاحی است که علاوه بر محافظه‌کارانه بودن باعث منگنه‌ای شدن (باریک شدن بیش از حد نوک بینی) یا زینی شکل شدن (بینی با شیبی شبیه پیست اسکی) بینی نشود.

اگر مشکل تنفسی دارید یا بینی‌تان دچار آسیب‌دیدگی شده و یا اگر شکل یا اندازه آن را دوست ندارید، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم. عمل رینوپلاستی انجام شده توسط دکتر قهاری کاملاً متناسب با نیازها و خواسته‌های شما طراحی می‌شود. این عمل کاملاً بی‌خطر بوده و نتیجه آن می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد. دکتر قهاری می‌داند که انجام موفقیت‌آمیز یک جراحی زیبایی صورت حاصل تعامل نزدیک بین بیمار و جراح است. اعتماد، که مبنای آن انتظارات واقع‌بینانه و سطح بالای دانش پزشکی جراح است، در مرحله مشاوره‌ی پیش از جراحی شکل می‌گیرد.

مراحل جراحی رینوپلاستی


مراحل اصلی جراحی رینوپلاستی به شرح زیر بوده اما تکنیک جراحی متناسب با نیازهای شما طراحی و اجرا می‌شود:

 • علامتگذاری بینی: که طی آن یک علامت مشخص روی سطح زیرین بینی گذاشته می‌شود. سایر علامت‌هایی که بسته به نوع جراحی رینوپلاستی گذاشته می‌‌شوند عبارتند از علامتگذاری پره‌های بینی برای کلاهش آلار (چین پره بینی)، و ناحیه چانه برای عمل بزرگ کردن چانه.
 • بیهوشی: که برای رینوپلاستی به چند روش مختلف قابل اعمال بوده، اما عمدتاً از بیهوشی سداتیو یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. به علاوه، بی‌حسی موضعی همراه با آدرنالین به بینی تزریق می‌شود، که این به کاهش خونریزی و افزایش سهولت جراحی کمک می‌کند.
 • برش: که یا در پوست (تکنیک باز) و یا در مخاط بینی (تکنیک بسته) ایجاد می‌شود.
 • عمل جراحی بینی گوشتی: نوک بینی متشکل از دو غضروف اصلی به نام غضروف‌های جانبی پایین تشکیل شده است.‌ در یک بینی بزرگ یا پیازی این غضروف‌ها پس از اصلاح و تراشیده شدن دوباره به هم بخیه می‌شوند تا نوک بینی ظاهر خوش‌ فرم‌تری به خود بگیرد. اغلب غضروف‌های نوک بینی به‌طور طبیعی نامتقارن بوده یا شکل نابرابری دارند که این باعث پهن و نامتقارن شدن نوک بینی می‌شود. در جراحی باز می‌توان غضروف‌های چپ و راست را با دقت اندازه‌گیری کرده و با استفاده از بخیه‌های خاصی شکل آن‌ها را متقارن‌تر و متعادل‌تر ساخت.

t1

 • پایین بودن نوک بینی: نوک بینی، بسته به میزان پایین بودنش، بالا برده می‌شود. اصلاح این مشکل از طریق بالا بردن غضروف‌های نوک بینی به همراه اصلاح پایین‌ترین غضروف بینی، موسوم به غضروف انتهای تیغه بینی، انجام می‌شود.

t2

 • سربالا بودن یا کوتاهی بینی: نوک بینی به طرف پایین چرخانده می‌شود تا طول بینی افزایش یافته و نوک آن پایین‌تر بیاید. معمولاً در اعمال جراحی ترمیمی برای پایین آوردن نوک بینی به پیوند بافت نیاز است.
 • قوز یا برجستگی پل بینی تعیین کننده اندازه و شکل بینی بوده و می‌تواند مانند یک کوهان بالا بوده یا به خاطر شکستگی بینی یا بریده شدن بیش از حد طی عمل جراحی فرو رفته باشد. قوز بینی به وسیله عمل جراحی بینی استخوانی و از طریق کاهش اندازه غضروف (دو سوم پایین) و استخوان‌های بینی (یک سوم بالایی)کاهش داده می‌شود. به علاوه، اغلب اوقات استحکام پل بینی با پیوند زدن غضروف به آن افزایش داده می‌شود. قطعات غضروف پیوند زده شده در درازمدت از شکل بینی پشتیبانی کرده و به عملکرد تنفسی بینی کمک می‌کنند.

captu

 • تنفس از طریق بینی مهمترین کارکرد این عضو است، حال آنکه رینوپلاستی اغلب مسیر عبور هوا را باریک‌تر می‌کند که این می‌تواند باعث دشوار شدن تنفس شود.
 • جراحی انحراف بینی یک عمل متداول است که در ترکیب با رینوپلاستی انجام می‌شود. تیغه بینی یک صفحه غضروفی است که در امتداد مرکز بینی قرار دارد. انحراف تیغه بینی معمولاً هیچ علائمی ندارد، اما اگر شدت آن باعث کج شدن بینی و دشوار شدن تنفس شود، جراح باید دقت کرده و مطمئن شود که عمل رینوپلاستی بر تنفس بیمار تأثیر منفی نخواهد گذاشت. به علاوه، گاهی اوقات دکتر قهاری با پیوند مقداری از غضروف تیغه به بینی استحکام بینی و شکل نوک آن را بهبود می‌دهد.

t3

 • استئوتومی که به آن شکستن بینی نیز گفته می‌شود: در اکثر جراحی‌های رینوپلاستی برای بهبود شکل بینی و باریک‌تر کردن پل بینی، به انجام عمل باریک کردن قاعده بینی، موسوم به استئوتومی، نیاز پیدا می‌شود.
 • بخیه: در پایان، پوست پایین بینی با بخیه‌های کوچکی بسته می‌شود. این بخیه‌ها یک هفته بعد از جراحی کشیده می‌شوند.
 • کوچک کردن پره‌های بینی: در بعضی موارد نیاز است که سوراخ‌های بینی بیمار تنگ می‌شوند. این عمل نیازمند دقت و ظرافت بالایی جهت پنهان کردن برش‌های ایجاد شده در طرفین پره‌های بینی و در عین حال حفظ عملکرد تنفسی بینی در یک سطح مناسب است.

t4

 • تامپون بینی: برخی از جراحان موافق استفاده از تامپون در بینی هستند، اما دکتر قهاری به ندرت از تامپون در بینی استفاده می‌کند زیرا تیغه بینی با استفاده از بخیه اصلاح می‌شود که به همین دلیل تامپون بینی اغلب برای بیماران ایجاد ناراحتی می‌کند.
 • اسپلینت: در این مرحله، پل بینی گچ گرفته شده یا روی آن یک اسپلینت قرار داده می‌شود. اسپلینت یا گچ، در طول هفته اول بعد از جراحی که بینی در حال بهبودی است استخوان آن را در جای خود ثابت نگه داشته و ورم را کاهش می‌دهد.
 • چسب: روی سطح اسپلینت بینی یک چسب رنگ پوست با سوراخ‌های ریز قرار داده می‌شود که به ثابت ماندن نوک بینی کمک می‌کند.

سؤالات رایج جراحی بینی


برش‌های عمل رینوپلاستی کجای بینی ایجاد می‌شوند؟

برش‌ها را می‌توان تنها در داخل بینی ایجاد کرد، که به این حالت جراحی رینوپلاستی بسته گفته می‌شود. گاهی اوقات به ایجاد یک برش کوچک دیگر در زیر بینی هم نیاز است که به این حالت جراحی رینوپلاستی باز گفته می‌شود. در مواردی که استفاده از جراحی رینوپلاستی باز دسترسی به بافت‌های داخلی بهتر بوده و نتیجه نهایی نیز بهتر می‌شود، ترجیحاً این نوع جراحی انجام می‌شود. در سایر موارد نیز از رینوپلاستی بسته استفاده می‌شود.

آیا جراحی رینوپلاستی از خود اسکار به جا می‌گذارد؟

در جراحی رینوپلاستی بسته اسکارها در درون بینی ایجاد شده و در نتیجه هیچ اسکاری دیده نخواهد شد. در رینوپلاستی باز یک برش کوچک نیز زیر بینی ایجاد می‌شود که در نتیجه اسکار به جا مانده از آن خط به شکل نازکی خواهد بود که به خوبی مخفی شده و به مرور زمان محو می‌شود.

آیا رینوپلاستی درد زیادی دارد؟

بیماران، در طول چند روز اول بعد از جراحی کمی احساس ناراحتی خواهند داشت، که البته می‌توان آن را با داروهای مسکن تجویزی کنترل کرد.

آیا برای اصلاح یک بینی بیش از حد بلند حتماً باید مقداری از بافت برداشته شود؟

معمولاً برای کوتاه کردن طول بینی باید مقداری از بافت، که عموماً شامل غضروف و مخاط داخل بینی است، برداشته شود.

تامپون بینی دقیقاً چیست، و آیا برای ترمیم بینی شکسته از آن استفاده می‌شود؟

از تامپون بینی تنها برای به حداقل رساندن خونریزی بینی بعد از جراحی استفاده می‌شود. به علاوه، تامپون برای فشرده ساختن بافت‌های داخلی بینی جهت جلوگیری از ایجاد تورم نیز مفید است. گاهی اوقات من از استنت‌ها استفاده می‌کنم که قطعات محکمی از سیلیکون هستند که به پایدارسازی ساختار داخلی بینی و جلوگیری از چسبیدن بافت‌های داخلی به یکدیگر کمک می‌کنند.

آیا حقیقت دارد که تورم می‌تواند مانع از دیده شدن نتیجه نهایی شود؟ این وضعیت چقدر طول می‌کشد؟

تورم بخشی از فرایند طبیعی بهبودی است که می‌تواند تا 18 ماه طول بکشد. معمولاً ورم حاد فروکش کرده و ظرف سه هفته ظاهر بینی شروع به طبیعی شدن می‌کند. در طول چند ماه آینده نیز تورم باقیمانده کاهش یافته و نوک بینی باریک‌تر، کوچک‌تر و خوش فرم‌تر می‌شود.

من بینی بلندی دارم. آیا رینوپلاستی ظاهر آن را هم از روبرو و هم از نیم‌رخ تغییر می‌دهد؟

معمولاً هنگامی که بینی بلندی کوتاه می‌شود، ظاهر آن هم از روبرو و هم از نیم‌رخ تغییر می‌کند.

بینی رو به پایین چگونه اصلاح می‌شود؟

بینی‌های رو به پایین به تکیه‌گاه و، اغلب، به کمی جلو آمدن نیاز دارند. روش‌های بسیاری برای فراهم کردن این دو وجود دارد که تصمیم نهایی در مورد استفاده از هر یک از آن‌ها به عوامل مختلفی که با بینی ارتباط دارند و همچنین نظر بیمار بستگی دارد.

آیا بعد از عمل رینوپلاستی ظاهر بینی من از روبرو متفاوت خواهد بود؟

نوک بینی تنها زمانی متفاوت خواهد بود که در طول جراحی در آن تغییر ایجاد شود. نوک بینی در همه جراحی‌های رینوپلاستی دستکاری نمی‌شود.