عوارض عمل جراحی زیبایی بینی (مضرات، خطرات، مشکلات و معایب)

120021794

هنگامی که شما عمل رينوپلاستی يا جراحی زیبایی بینی انجام می دهيد، احتمالاً بابت نتايج حاصل از عمل نگرانی خیلی زيادی خواهيد داشت. آيا برآمدگی روی بيني من محو خواهد شد؟ آيا بيني من کوچکتر خواهد شد؟ آيا شکل نوک بيني من همان طور که تصور مي‌کردم خواهد بود؟ خيلي طبيعي است که اين سؤالات و سؤالات ديگري در مورد نتايج عمل جراحي بيني براي شما پيش بيايد، اما در کنار خوبي‌ها و مزاياي اين عمل، بايد حتماً خطرات و عوارض آن را نيز بشناسيد و در نظر داشته باشيد.

در جلسه مشاوره اوليه و نيز قبل از شروع عمل جراحي بيني، دکتر قهاري متخصص جراحي زيبايي، شما را با نحوه انجام اين عمل و نيز خطرات و عوارض احتمالي آن آشنا خواهد کرد. با توجه به سابقه و تخصص دکتر قهاری در انجام عمل‌های زیبایی بینی، می‌توانید اطمینان داشته باشید که عمل جراحی شما با ریسک‌ها و عوارض بسیار کمی مواجه بوده و بهترین نتایج حاصل خواهند شد. دکتر قهاری با برگزاری جلسات مشاوره پیش از عمل و نیز انجام ویزیت‌های مرتب پس از عمل، بهترین دستورالعمل‌ها را برای اطمینان هر چه بیشتر شما و کاهش کامل ریسک‌ها و عوارض، به شما می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره‌های 02122097151، 02122097161 و 02122769519 تماس حاصل فرمایید.

به خاطر داشته باشيد که شما با ترک سيگار، توقف مصرف بعضي از داروها، حفظ يک برنامه غذايي سالم و مقوي و انتخاب يک جراح پلاستيک باتجربه، معتبر و داراي بورد تخصصي، مي‌توانيد احتمال بروز خطرات و عوارض ناشي از اين عمل را به حداقل ممکن برسانيد. جراحاني که دو بورد تخصصي شامل جراحي پلاستيک صورت و جراحي گوش و حلق و بيني داشته باشند، آموزش‌هاي تخصصي پيشرفته‌اي را هم در زمينه عملکرد بيني و هم زيبايي‌شناسي بيني ديده‌اند.

خونريزي


خونريزي از بيني را مي‌توان شايع‌ترين خطر ناشي از عمل جراحي زيبايي بيني دانست. در بيني شما رگ‌هاي خوني خيلي ظريفي وجود دارد که ممکن است در جريان عمل جراحي بيني آسيب‌هايي به آنها وارد شود. اغلب بيماران در زمان جراحي بيني چيزي در حدود 50 تا 150 ميلي‌ليتر خون از دست مي‌دهند و در بخشي از اين بيماران، خون زيادي هم به دليل خونريزي‌هاي بعد از عمل از دست مي‌رود. خونريزي در صورتي اتفاق مي‌افتد که شما دستورات و توصيه‌هاي پزشک خود براي دوره بعد از عمل را رعايت نکنيد و يا هوا را با فشار از بيني خود خارج کنيد. حتي اين احتمال وجود دارد که خونريزي بيني به قدري شديد باشد که براي جبران خون زياد از دست رفته، نياز به دريافت خون جديد داشته باشيد، هر چند که اين حالت بسيار به ندرت پيش مي‌آيد.

همچنين خطر خونريزي بعد از جراحي بيني در افرادي که داروهاي خاصي مصرف مي‌کنند، بيشتر مي‌شود. به همين علت لازم است که در جلسه مشاوره قبل از عمل، حتماً هر دارويي که در حال حاضر مصرف مي‌کنيد (اعم از اينکه توسط پزشک تجويز شده يا بدون نسخه باشد) را به پزشک اطلاع بدهيد. داروهاي خاصي از قبيل کومادين، ايبوپروفن و آسپرين نقش رقيق‌کننده خون را دارند و احتمال خونريزي بعد از عمل را افزايش مي‌دهند.

واکنش به داروهاي بيهوشي


پزشکان جراح در زمان انجام جراحي زيبايي بيني از داروهاي بي‌حسي يا بيهوشي براي کاهش درد و ناراحتي بيمار و ايمني بيشتر عمل جراحي استفاده مي‌کنند. از بي‌حسي موضعي براي جراحي‌هايي که حالت تهاجمي کمتري داشته باشند استفاده مي‌شود. در اين صورت فقط ناحيه بيني شما بي‌حس خواهد شد. در حالي که جراحي‌هاي تهاجمي‌تر تحت شرايط بيهوشي عمومي انجام مي‌شود. بيهوشي عمومي يک روش رايج‌تر براي بي‌حسي است و خيلي از بيماران هم همين روش را براي استفاده در زمان جراحي زيبايي بيني خود انتخاب مي‌کنند، زيرا ترجيح مي‌دهند که در طول مدت عمل جراحي کاملاً در خواب باشند. قبل از شروع جراحي بيني، داروي بيهوشي توسط يک متخصص بيهوشي و به صورت داخل وريدي به شما تزريق مي‌شود و شما به خواب عميقي فرو مي‌رويد.

يکي ديگر از روش‌هاي مورد استفاده براي بيهوشي در زمان جراحي زيبايي بيني، روش مراقبت بيهوشي پايش‌شده (MAC) مي‌باشد که حالت حد واسط بي‌حسي موضعي و بيهوشي عمومي را دارد و بيمار در طول مدت عمل چند بار به هوش مي‌آيد و دوباره بيهوش مي‌شود.

اقدام بسيار مهمي که توسط جراح شما انجام مي‌شود آن است که قبل از عمل جراحي بيني ابتدا يک معاينه فيزيکي کامل بر روي شما انجام دهد تا اطمينان حاصل کند که شما از سلامت جسماني کافي براي انجام اين عمل برخوردار هستيد. همچنين قبل از اين عمل از شما خواسته مي‌شود تا چند پرسشنامه را تکميل کنيد. در اين پرسشنامه‌ها شما بايد اطلاعات مربوط به هر نوع عوارض جانبي که احتمالاً در گذشته بعد از اعمال بيهوشي عمومي براي جراحي‌هاي ديگر به آن دچار شده‌ايد را به صورت کاملاً شفاف بيان کنيد. همچنين در صورتي که قبلاً در بين اعضاي خانواده شما چنين علائمي مشاهده است، بايد آن را اطلاع بدهيد.

گرفتگي و انسداد بيني


عمل جراحي زيبايي بيني باعث تغيير شکل ظاهري بيني شما مي‌شود، اما نکته‌اي که شايد اطلاعات کافي در مورد آن نداشته باشيد آن است که مسير تنفس شما هم با انجام اين عمل، دچار تغييراتي مي‌شود. عمل جراحي بيني ممکن است با هدف اصلاح مشکلات ساختاري داخل بيني مانند انحراف تيغه مياني و يا ديگر ناهنجاري‌هاي ساختاري آن نيز انجام شود. اما به طور کلي جراحي بيني مي‌تواند منجر به کوچک شدن اندازه بيني و تنگ شدن مجاري داخلي آن شود و مشکلاتي را براي تنفس شما ايجاد کند.

در زماني که بيني شما بعد از عمل جراحي در حال خوب شدن است، ممکن است تغييراتي در شکل آن ايجاد شود و يا جاي زخم‌هايي در داخل آن باقي بماند که باعث مسدود شدن مجاري عبور هوا شود. همچنين جراحت‌ها و بريدگي‌هايي که در بيني شما وجود دارد ممکن است باعث شود احساس کنيد که راه بيني شما گرفته است. در اين صورت ممکن است حتي وقتي که بيني شما به طور کامل باز است و هواي زيادي به مجاري تنفسي شما وارد مي‌شود، باز هم اين احساس کاذب گرفتگي بيني را داشته باشيد.

عمل جراحي زيبايي بيني، هرچند ممکن است شکل ظاهري بيني را زيباتر کند، اما ممکن است نتواند گرفتگي مجاري بيني را به طور مؤثري برطرف کند و حتي ممکن است منجر به تشديد علائم انحراف تيغه مياني بيني که از قبل با شدت کمتري وجود داشته است نيز بشود. به خاطر داشته باشيد که اگر اخيراً يا در گذشته هر گونه مشکل تنفسي داشته‌ايد بايد در جلسه مشاوره قبل از عمل حتماً به پزشک خود اطلاع بدهيد. شما با همکاري پزشک خود مي‌توانيد يک برنامه درماني کارآمد را تدوين کنيد که علاوه بر رفع کامل نقايص ظاهري و خارجي بيني، عملکرد و ساختار اجزاي داخلي آن را نيز بهبود ببخشد و مشکلات تنفسي شما را نيز به طور کامل برطرف کند.

انتظارات غيرواقعي


وقتي که شما با يک پزشک جراح در مورد عمل جراحي زيبايي بيني مشورت مي‌کنيد، او هميشه اين احتمال را مطرح مي‌کند که شايد وقتي پانسمان روي بيني شما برداشته شده و ورم آن برطرف شود، از نتيجه‌اي که مي‌بينيد رضايت نداشته باشيد. به خاطر داشته باشيد که همواره براي تکميل روند بهبودي بيني به زمان نياز است و بايد تا به دست آمدن نتايج نهايي، صبور باشيد. فرايند جراحي کاملاً تحت کنترل پزشک جراح شماست، اما بهبودي بعد از عمل فرايند ديگري است که بدن شما خودش آن را انجام مي‌دهد. شما با مراقبت از خودتان و رعايت دستورات و توصيه‌هاي پزشک مي‌توانيد سرعت بهبودي خودتان را بيشتر کنيد.

واقع‌بين بودن در مورد نتايجي که از عمل جراحي بيني به دست خواهد آمد، اهميت بسيار زيادي در موفقيت اين عمل دارد. براي اين منظور، شما و پزشک جراحتان بايد ارتباطي نزديک و صادقانه با يکديگر داشته باشيد. علاوه بر آن، کيفيت نتايج عمل جراحي بيني شما تا حد زيادي به شرايط جسماني و روحي – رواني شما بستگي خواهد داشت.

با پزشک خود به طور مفصل در مورد هدفتان از انجام عمل جراحي بيني صحبت کنيد و هر سؤالي در مورد محدوديت‌ها و مشکلات اين عمل جراحي داريد، از پزشک بپرسيد. اين نکته را هميشه به خاطر داشته باشيد که شما بايد بين تمايلات ايده‌آل گرايانه خود از نظر زيبايي ظاهري بيني و انتظارات واقع‌بينانه‌ از نتايج اين عمل، يک تعادل منطقي برقرار کنيد.

يکي از بهترين راهکارها براي کمک به تصميم‌گيري شما و پزشک جراحتان و داشتن دورنمايي از بهترين نتايجي که مي‌توان از عمل جراحي زيبايي بيني انتظار داشت، استفاده از نرم‌افزارهاي تصويرسازي رايانه‌اي است. دکتر قهاري با استفاده از پيشرفته‌ترين و کارآمدترين فناوري‌هاي تصويري، بر روي يک عکس که از وضعيت فعلي بيني شما گرفته شده است کار مي‌کند و آن را به صورت مجازي تغيير مي‌دهد. پس از آنکه شما و پزشک هر دو بر روي يک تصوير که هم از نظر زيبايي ظاهري و هم از نظر قابليت اجرا، شرايط منطقي داشته باشد به توافق رسيديد و تصميم خود را گرفتيد، دکتر قهاري آن عکس را به عنوان يک راهنما در زمان انجام جراحي استفاده مي‌کند. البته در نتايج جراحي بيني هم به مانند هر چيز ديگري در اين زندگي، ممکن است بعداً تغييراتي ايجاد شود.

درد


بسته به ميزان تغييراتي که پزشک در زمان عمل جراحي در وضعيت بيني شما ايجاد مي‌کند، شما ممکن است حد متفاوتي از درد بعد از عمل را تجربه کنيد. در اغلب بيماران اين درد به صورت خفيف خواهد بود که کاملاً طبيعي است و براي تسکين آن مي‌توان از داروهاي مسکن تجويز شده توسط پزشک استفاده کرد. اما درصد پاييني از بيماراني که جراحي زيبايي بيني انجام مي‌دهند، ممکن است به خاطر اصلاحات و تغييرات بيشتري که در وضعيت غضروف و استخوان‌هاي بيني آنها ايجاد شده است، بعد از عمل درد شديدتري داشته باشند.

قبل از انجام عمل، پزشک سؤالاتي از شما مي‌پرسد تا ميزان تحمل شما نسبت به درد را ارزيابي کند و اگر احياناً حساسيت خاصي نسبت به درد داريد بتواند آن را تشخيص بدهد.

کبودي


خون‌مردگي و ‌کبودي بيني يکي از عوارض بسيار شايع بعد از عمل جراحي بيني است. شدت کبودي هم مانند شدت درد، به ميزان تغييراتي که در بيني شما داده شده است بستگي دارد. اگر کبودي در مورد شما اتفاق بيفتد، احتمالاً محدود به ناحيه اطراف چشم‌هاي شما خواهد بود و بعد از حدود يک هفته برطرف خواهد شد.

اگر کبودي در حد شديد و غيرطبيعي باشد، بايد حتماً به پزشک اطلاع بدهيد. در اين صورت پزشک ممکن است استراحت بيشتر و يا اقدامات مراقبتي گسترده‌تري را براي شما تجويز نمايد.

عفونت


عفونت يکي از عوارض بسيار نادر بعد از عمل جراحي بيني محسوب مي‌شود، زيرا بيني از ذخيره خوني بسيار خوبي برخوردار است. مهم‌ترين علائم عفونت احتمالي بعد از جراحي زيبايي بيني شامل داغ بودن بدن (تب)، التهاب، خروج ترشحات با بوي بد از بيني، تورم و درد غير طبيعي در ناحيه بيني مي‌باشد. با توجه به دستورات پزشک و درک و تشخيص خودتان، اگر احتمال مي‌دهيد که دچار عفونت شده‌ايد، با پزشک خود يا با اورژانس تماس بگيريد. وجود گرافت يا بافت پيوندي در داخل بيني باعث افزايش خطر بروز عفونت مي‌شود، زيرا در اين صورت نواحي بيشتري از بيني فاقد ذخيره خوني کافي براي جلوگيري از عفونت خواهند بود.

خطرات و عوارض متفرقه


عمل جراحي زيبايي بيني مي‌تواند چند مورد عوارض جانبي متفرقه را هم به دنبال داشته باشد که جراح شما از قبل ار عمل، آگاهي‌هاي لازم را در مورد آنها به شما خواهد داد. اما مسلماً نمي‌توان به تمامي خطرات و عوارضي که احتمال بروز آنها وجود دارد اشاره کرد. به طور کلي برخي از اين عوارض متفرقه عبارت است از:

  • روند کند و نامناسب بهبودي زخم‌ها
  • نامتقارن شدن شکل بين
  • بي‌حسي موقتي در ناحيه بيني
  • درد مداوم
  • بدشکل شدن پوست
  • تغيير رنگ پوست بيني
  • افزايش ورم بيني
  • حساسيت و سوزش بخيه‌ها

کاهش خطرات و عوارض بعد از عمل بيني


 اطلاعات کافي کسب کنيد و با پزشک خود ارتباط مداوم داشته باشيد.

به منظور کاهش احتمال بروز خطرات و عوارض جانبي که در بالا به آنها اشاره شد، دکتر قهاري به بيماران خود توصيه مي‌کند که دستورات لازم را به دقت رعايت کنند و هر سؤال يا نگراني خاصي که در مورد شرايط بعد از جراحي بيني دارند را بپرسند. معمولاً بيماراني که قصد انجام عمل زيبايي بيني را دارند، تلفيقي از احساس خوشحالي، نگراني و اضطراب را تجربه مي‌کنند، اما بايد نگراني‌هاي خود را بدون هيچ ملاحظه‌اي با پزشک جراح خود در ميان بگذاريد.

پس از پايان عمل جراحي بيني، دکتر قهاري به طور مرتب وضعيت بيماران را چک مي‌کند تا اطمينان حاصل کند که روند بهبودي آنان بدون هيچ مشکلي در حال طي شدن است و هيچ گونه علائم غيرطبيعي در آنان ديده نمي‌شود. ايشان به بيماران خود نيز سفارش مي‌کند که مستقيماً و به طور مستمر با او در تماس باشند.