عمل جراحی زیبایی فک و چانه (جلو و عقب کشیدن چانه)

13

تناسب و تعادل اجزای صورت برای جذابیت چهره ضروری است. چانه نقش بسیار مهمی در این تناسب دارد. (برای مثال، جلوتر بودن بینی و مشخص بودن خط فک و گردن). فک نامتناسب یا کوچک می‌تواند یک بینی بزرگ را بزرگتر نشان دهد، خط گردن را نامشخص سازد، یا اینکه چانه را کوچک نشان دهد. بهبود برجستگی و جلو کشیدن یک چانه رشد نیافته، می‌تواند به طور چشمگیری نمای نیم‌رخ چهره را بهبود ببخشد.

آیا چانه شما با اجزای صورت‌تان هماهنگی دارد؟ با عمل ژنیوپلاستی (منتوپلاستی) می‌توانید تمام مشکلات چانه و فک خود ( از دفورمیتی استخوان گرفته تا عقب بودن چانه) را برطرف نموده و با ایجاد تناسبات صحیح و تعادل کامل میان اجزای صورت خود، چانه‌ای زیبا و متناسب داشته باشید. خوشبختانه، دنیای علم و جراحی زیبایی، مسیر طولانی را در سال‌های اخیر طی کرده ‌است و در حال حاضر بازسازی و تغییر شکل صورت و بهبود ظاهر، اندازه و رابطه چانه با بقیه صورت امکان‌پذیر شده است. این تکنیک تحت عنوان منتوپلاستی شناخته شده است. شما می‌توانید اطلاعات و توصیه‌های مفید دکتر قهاری، جراح زیبایی سر و گردن را در مورد چگونگی انجام منتوپلاستی، شرایط انتخاب این روش و هر آنچه در مورد این عمل و روش‌های آن می‌خواهید بدانید، در بخش‌های زیر بخوانید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت مشاوره اولیه برای جراحی چانه می‌توانید با  ما تماس حاصل فرمایید.

جراحی چانه و فک


14

15

عمل زیبایی فک و چانه که تحت عنوان منتوپلاستی یا ژنیوپلاستی نیز شناخته می‌شود، نوعی عمل جراحی برای تغییر شکل چانه یا بزرگ کردن آن با استفاده از پروتز و یا جراحی کاهش استخوان است. به طور کلی، زیبایی و جذابیت امری ذهنی است، اما اصول نانوشته‌ای برای تشخیص زیبایی و تناسب اجزای صورت وجود دارد. اصول زیبایی چانه پیرامون موقعیت و جلوتر بودن چانه نسبت به پایه بینی می‌باشد. بنابراین، چندان غیر معمول نیست که جراح پلاستیک به بیمار پیشنهاد دهد که در کنار جراحی زیبایی چانه، جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) را نیز انجام دهد تا تعادل و زیبایی آن بخش از صورت بدست آید.

چه افرادی کاندیدای ایده‌آل برای جراحی ژنیوپلاستی هستند؟


 • کاندیدای ایده‌آل برای بزرگ کردن چانه، فردی است که هیچ‌گونه عوارض پزشکی قبلی ندارد.
 • چانه فرد برای صورتش بیش از حد کوچک باشد.
 • فردی که بتواند در طی دوره بهبودی، صبر و شکیبایی داشته باشد، زیرا رسیدن به نتیجه نهایی می‌تواند سه یا چهار ماه طول بکشد.
 • فردی که هیچ‌گونه مشکلات عاطفی تشدید کننده افسردگی بعد از عمل نداشته باشد.
 • فردی که طی شش ماه قبل از عمل جراحی، داروی آکوتان مصرف نکرده باشد.
 • فردی که به دلیل اختلال مادرزادی و یا وارد شدن تروما و ضربه شدید به صورت، نیاز به جراحی چانه داشته باشد.

سایر روش‌های جایگزین برای ژنیوپلاستی چیست؟


سایر گزینه‌هایی که می‌تواند جایگزین عمل زیبایی فک و چانه شود، تزریق ژل یا تزریق چربی است. برای بزرگ کردن چانه می‌توان چربی را در زیر چانه تزریق کرد. البته این چربی مدتی بعد توسط بدن جذب می‌شود و غالباً این روند باید تکرار شود. بافت چربی حاصل از لیپوساکشن را می‌توان برای ایجاد نیم‌رخ زیباتر به چانه تزریق نمود. اما این روش‌ها به اندازه عمل جراحی قادر به بزرگ کردن چانه در حد مطلوب نیستند.

مراحل جراحی بزرگ کردن چانه


اصلاح چانه با کوچک یا بزرگ کردن اندازه فعلی آن انجام می‌گیرد. برش‌های جراحی معمولاً در داخل دهان و یا در امتداد چین‌های طبیعی زیر چانه ایجاد می‌شود تا اسکار آن به طور قابل توجهی پنهان گردد. اگر هدف جراح کاهش اندازه چانه باشد، از سوهان استخوان یا مته، برای تراشیدن و تغییر شکل آن و ایجاد یک چانه ‌طبیعی وکوچک استفاده می‌کند. اگر افزایش اندازه چانه لازم باشد، جراح ممکن است با تفکیک بخشی از چانه و جابجا کردن آن به سمت جلو، پروتز مصنوعی را در داخل بافت نرم یا جلوی استخوان چانه قرار دهد و با پیچ و پلیت مخصوص استخوان، آن را در جای خود تثبیت کند.

وضعیت بیمار پس از جراحی چانه و فک چگونه است؟


7 یا 10 روز بعد از جراحی، بازگشت به کار و فعالیت‌های عادی جایز است و معمولاً پانسمان چانه یک هفته پس از عمل جراحی برداشته می‌شود.

بسته به نوع عمل، بیمار ممکن است مستقیماً به خانه خود برود، در غیر این صورت لازم است در بیمارستان برای یک یا چند روز بستری گردد.

در اغلب موارد، مقداری تورم و کبودی بعد از جراحی بروز خواهد کرد که معمولاً در عرض یک دوره چند روزه ناپدید خواهد شد. درد بیمار معمولاً بسیار کمتر از حد انتظار بیمار است و بیمار می‌تواند برای کنترل درد بعد از عمل، از دارو و یا از دستگاه کنترل درد استفاده کند.

اگر عمل جراحی نیاز به مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به دهان داشته باشد، برای راحتی بیشتر و تحمل درد بعد از عمل، توصیه‌هایی در خصوص بهداشت و رژیم غذایی به بیمار ارائه می‌شود. علاوه بر این، پزشک ممکن است یک رژیم غذایی مایع و نرم را برای چند روز (تا یک هفته) پس از عمل جراحی به بیمار توصیه کند.

در تمام موارد، مراجعات بعدی و پیگیری پس از عمل جراحی ضروری است و بسیاری از درمان‌ها به دندانپزشک و سایر متخصصان سلامت، ارجاع داده خواهد شد.

نتیجه جراحی ژنیوپلاستی چگونه است؟


بیمار نتیجه عمل جراحی خود را بلافاصله مشاهده خواهد کرد. اما پس از هفته اول، شکل چانه جدید، مشخص‌تر شده و هر روز طبیعی‌تر خواهد شد. نتایج این جراحی، دائمی است. لازم به ذکر است که پس از عمل جراحی، رابطه جراح و بیمار خاتمه نمی‌یابد. توصیه‌ها و دستورالعمل‌های مدیریت وضعیت بعد از عمل تا حد زیادی به نتیجه عمل جراحی چانه بستگی دارد. تغییرات جزئی در اسکلت صورت، موجب تفاوت‌ بزرگی در ظاهر یک شخص می‌شود. اگر این جراحی به خوبی برنامه ریزی شده و به ‌درستی اجرا شود، جراح و بیمار هر دو می‌دانند انتظار چه چیزی را داشته باشند و نتایج بسیار خوبی می‌تواند بدست آید. برای کسب نتایج خوب و پایدار، انتخاب صحیح، تداوم درمان و رابطه خوب بیمار با جراح ضروری است.

جهت بزرگنمایی کلیک کنید

[dopts id="9"]

مزایای جراحی چانه و فک (ژنیوپلاستی)


 • ایجاد فرم قوی‌تر‌ چانه و زیباتر شدن نیم‌رخ صورت
 • کاهش اندازه چانه بزرگ
 • جلو کشیدن چانه عقب ‌رفته یا کوچک
 • این جراحی به راحتی می‌تواند همراه با جراحی زیبایی بینی یا سایر جراحی‌های صورت انجام شود.
 • امکان انتخاب پروتز چانه در اندازه‌های متعدد وجود دارد.
 • امکان انتخاب بین برش‌های داخل دهان و یا برش مستقیم وجود دارد.

خطرات مربوط به جراحی چانه


همانند سایر عمل‌های جراحی پلاستیک، خطرات همراه با بزرگ کردن چانه وجود دارد که بیمار باید آنها را در نظر بگیرد. اگر چه عفونت چندان شایع نیست، اما بسته به جایی که برش ایجاد می‌شود، عفونت می‌تواند در چانه و یا منطقه لب گسترده شود که برای مقابله با آن، آنتی بیوتیک‌ تجویز می‌شود. تا زمانی که بیمار انتظارات واقع بینانه داشته باشد، نارضایتی، امری غیرمعمول است.

هزینه جراحی ژنیوپلاستی


به طور متوسط هزینه جراحی چانه شامل هزینه ‌بی‌هوشی و اتاق عمل است. به طور کلی هزینه جراحی چانه به روش و مورد خاص شما بستگی دارد.