عمل جراحی زیبایی برای درشت کردن (بزرگ کردن) چشم

1

چروک خوردن يا تا خوردن لبه‌هاي داخلي پلک‌ها بر روي هم – که اغلب به آن چروک مغولي گفته مي‌شود – مي‌تواند باعث شود که چشم‌ها گرد، باريک و دور از هم به نظر برسند (چشم بادامي). جراحی  اپيکانتوپلاستي یا عمل زیبایی بزرگ کردن چشم یک عمل جراحی است که به منظور عريض‌تر کردن چشم‌ها انجام مي‌شود تا از اين طريق چشم‌ها ظاهر درشت‌تر و جذاب‌تري پيدا کنند.

افرادي که در پلک‌هاي خود چروک مغولي دارند و براي رفع آن عمل جراحی زيبايی پلک (بلفاروپلاستی) انجام مي‌دهند، ممکن است بعد از اين جراحی ببينند که چروک مغولي چشم‌هايشان شديدتر از قبل شده است. علاوه بر آن جراحی پلک مي‌تواند ظاهر چشم‌ها را کوچکتر و بي‌لطافت کند و موجب نارضايتي فرد از نتايج به دست‌آمده شود. در واقع حتي هنگامي که فاصله بين چشم‌ها زياد نيست، وجود اين چروک‌ها باعث کوچکی چشم‌ها مي‌شود. در چنين شرايطي بايد چروک‌هاي مغولي بدون آنکه عرض چشم‌ها زياد شود، اصلاح شوند.

هنگامي که شما از شکل پلک‌ها و اندازه چشمان خود راضي نيستيد، مي‌توانيد از طريق عمل جراحی اپيکانتوپلاستي اين مشکل را حل کنيد. اين جراحی هم به منظور اهداف پزشکي و هم اهداف زيبايي انجام مي‌شود. قبل از انجام اين جراحی، بايد مطمئن شويد که روش مناسب و درستي را براي حل مشکل خود انتخاب کرده‌ايد. اگر اين عمل جراحی باعث به خطر افتادن سلامتي شما شود و يا نتواند نتايج مورد انتظار شما را حاصل کند، هيچ توجيه منطقي براي انجام آن باقي نخواهد ماند. در زمان جلسه مشاوره اوليه با دکتر قهاري جراح زيبايي سر و گردن، ايشان چند سؤال از شما مي‌پرسد تا اطمينان حاصل کند که شما کانديداي مناسبي براي اين عمل جراحی هستيد و بتواند به شما در دستيابي به بهترين نتايج مورد نظرتان کمک نمايد. براي دريافت اطلاعات بيشتر و همچنين رزرو نوبت مي‌توانيد با ما تماس حاصل نماييد.

جراحی اپيکانتوپلاستي


در مورد شکل پلک‌ها، بعضي خصوصيات منحصر به فرد و نادر وجود دارد که دقيقاً بر خلاف آن ويژگي‌هاي عادي است که به طور معمول در اغلب افراد ديده مي‌شود. وجود اين تفاوت‌ها باعث مي‌شود که بعضي افراد براي برطرف کردن آن اقدام به انجام عمل‌هاي زيبايي اپيکانتوپلاستي و بلفاروپلاستی نمايند. تاکنون هيچ يک از تکنيک‌هاي مختلف جراحی اپيکانتوپلاستي به عنوان بهترين تکنيک تعيين نشده است، هرچند که بسياري از جراحان از روش مورد علاقه خود براي انجام اين جراحی استفاده مي‌کنند.

تمامي تکنيک‌هاي اپيکانتوپلاستي مي‌توانند اندازه چشم‌ها را هم در جهت افقي و هم عمودي، افزايش دهند. افزايش طول ابعاد چشم در دو جهت افقي و عمودي مجموعاً کمتر از 2 ميلي‌متر خواهد بود. اما جالب است که همين افزايش کوچک در بُعد افقي چشم مي‌تواند تأثير بسيار زيادي در درشت و زيباتر شدن چشم‌ها داشته باشد. يکي از مزاياي شاخص اين عمل جراحی آن است جاي زخم مشهودي باقي نمي‌گذارد و اجراي آن تنها به يک طراحي و روش کار نسبتاً ساده نياز دارد. علاوه بر آن، بريدگي‌هايي که براي اين عمل ايجاد مي‌شود، تعداد کم و اندازه بسيار کوچکي دارند و به همين علت است که جاي زخم مشهودي هم در اثر آنها به جاي نمي‌ماند.

جهت بزرگنمایی کلیک کنید

روش‌های مختلف برای جراحی اپیکانتوپلاستی


کانتوپلاستی میانی

4

گاهی اوقات به دلیل تشکیل پوست اضافه در گوشه درونی چشم‌ها، یک چروک عمیق بر روی لبه پلک‌ها ایجاد می‌شود. این پوست اضافه با بافت‌های همبندی که در زیر آن قرار دارند، اتصال دارد و بافت همبند نیز به نوبه خود به عضلات زیر پلک پایینی متصل می‌باشد. چروک‌های عمیق در گوشه چشم‌ها، از تشکیل چروک‌های کمانی شکل طبیعی در طول پلک‌ها ممانعت می‌کند. به همین علت، جراحی اپیکانتوپلاستی غالباً همراه با جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) انجام می‌شود تا قسمتی از چروک گوشه داخلی چشم را برطرف کند و آن چروک هلالی شکل طبیعی، بدون نیاز به کشیدن پوست یا ایجاد زخم، بر روی پلک شکل بگیرد. به این ترتیب افزایش طول عمودی چشم‌ها فقط باعث درشت شدن چشم در جهت عمودی می‌شود و تأثیر چشمگیری بر جوانسازی و شادابی چهره فرد به جا می‌گذارد.

عمل جراحی اپیکانتوپلاستی تحت شرایط بی‌حسی موضعی و نیز با داروهای مسکن خوراکی یا بدون آن انجام می‌شود. برای این عمل، بریدگی‌های بسیار کوچکی در طرف گوشه داخلی چشم‌ها زده می‌شود تا طول چشم افزایش پیدا کند. سپس زاویه داخلی چشم در محل جدید خود با بخیه بسته می‌شود.

مدت زمان لازم برای انجام این عمل جراحی تقریباً 30 دقیقه می‌باشد. بخیه‌هایی که در زمان جراحی اپیکانتوپلاستی زده می‌شود، معمولاً 4 تا 6 روز بعد از جراحی در داخل مطب پزشک کشیده می‌شود. ورم اصلی در محل جراحی نیز بعد از حدود یک هفته برطرف می‌شود و تنها یک ورم بسیار خفیف و جزئی باقی می‌ماند که در عرض 8 تا 12 هفته بعد به تدریج برطرف خواهد شد.

کانتوپلاستی جانبی

5

کانتوپلاستی جانبی به عملی گفته می‌شود که جهت افزایش طول جانبی یا بیرونی چشم‌ها (به طرف گوش‌ها) انجام می‌گیرد. بنابراین کانتوپلاستی جانبی راهکار بسیار مؤثری برای اصلاح چشم‌هایی است که نیاز به افزایش طول در جهت افقی دارند. اگر ابعاد چشم هم در جهت عمودی و هم در جهت افقی افزایش داده شود، شکل ظاهری چشم بسیار متوازن‌تر و جذاب‌تر از زمانی خواهد بود که فقط در جهت عمودی بزرگ شود. زیرا به این ترتیب نه تنها چشم‌ها بازتر و درشت‌تر خواهد بود، بلکه تناسب بیشتری هم با پهنای صورت خواهد داشت.

جراحی کانتوپلاستی جانبی نیز تحت بی‌حسی موضعی و همراه با داروهای مسکن خوراکی یا بدون آن انجام می‌شود. در طی این عمل جراحی، یک بریدگی در زاویه جانبی (بیرونی) چشم ایجاد می‌شود و طول چشم در جهت افقی افزایش داده می‌شود. طول بریدگی ایجاد شده معمولاً در حدود 2 تا 3 میلی‌متر می‌باشد. پس از آنکه پوست در محل بریدگی گوشه خارجی چشم به نحو مناسبی شکل داده شد، ماهیچه واقع در زاویه جانبی چشم نیز در صورت نیاز به لایه ضریع روی استخوان حدقه چشم متصل و ثابت می‌شود. سپس زاویه جدید چشم در جهت بیرونی آن به دقت با بخیه بسته می‌شود.

جراحی کانتوپلاستی جانبی تقریباً حدود 60 دقیقه طول می‌کشد. بخیه‌های پوست در حدود 5 تا 7 روز بعد از جراحی در محل مطب پزشک، کشیده می‌شود. ورم اصلی در محل جراحی نیز بعد از حدود یک هفته برطرف می‌شود و تنها یک ورم بسیار خفیف و جزئی باقی می‌ماند که در عرض 8 تا 12 هفته بعد به تدریج برطرف خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از جراحی


در مورد باقی ماندن جای زخم ناشی از جراحی اپیکانتوپلاستی در گوشه‌های چشم، جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. به طور کلی این عمل جراحی به قدری مؤثر و توانمند است که با انجام آن، حتی افرادی که چروک هلالی شکل طبیعی را بر روی پلک خود دارند نیز می‌توانند زیبایی و جذابیت ظاهری گوشه چشم‌های خود را بیشتر کنند و چهره‌ای زیباتر و جوان‌تر داشته باشند.

از آنجا که ناحیه محل عمل در جراحی اپیکانتوپلاستی خیلی کوچک است، دوره بهبودی بعد از این عمل جراحی هم نسبتاً کوتاه و راحت می‌باشد. شما فقط به مدت چند روز احساس ناراحتی مختصر و کبودی و ورم در اطراف پلک‌ها خواهید داشت. با این وجود، عوارض جانبی ناشی از این عمل جراحی بسیار اندک و نادر است و شما می‌توانید بعد از دو روز به محل کار خود باز گردید. یکی از مزیت‌های بسیار مهم این عمل جراحی زیبایی آن است که به صورت سرپایی انجام می‌شود و معمولاً شما می‌توانید دو ساعت بعد از پایان جراحی، ترخیص شده و به خانه باز گردید. البته برای راحتی بیشتر شما در زمان انجام این عمل، یک داروی مسکن به شما داده می‌شود. بنابراین برای بازگشت به منزل، خودتان نمی‌توانید رانندگی کنید و باید حتماً یک نفر همراه شما باشد.

هزینه


هزینه‌های عمل جراحی کانتوپلاستی بسته به اینکه به کدام پزشک جراح مراجعه کنید، متغیر خواهد بود. جراحی کانتوپلاستی یک عمل زیبایی محسوب می‌شود که باید هزینه آن را شخصاً به طور کامل بپردازید. هزینه‌های این عمل هم به شرایط بیمار و هم به پزشک جراح بستگی دارد. در واقع هزینه این عمل بستگی به آن دارد که چه مدت زمانی طول می‌کشد و پزشک جراح چقدر باید برای آن وقت صرف کند. علاوه بر آن، هزینه‌های مربوط به بیهوشی، دستمزد جراح و مواد و تجهیزات مورد استفاده برای جراحی نیز به لیست هزینه‌های این عمل اضافه می‌شود.