درمان افتادگی پلک با جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

01

پلک بالایی زودتر از هر چیزی افزایش سن را نشان می‌دهد. افزایش سن اصلی ترین علت افتادگی پلک چشم است. پوست اضافی در ابتدا باعث استتار چین‌وچروک‌های پلک بالایی می‌شود. در نواحی نزدیک به بینی مقدار کمی چربی بیرون می‌زند. در زمان ارزیابی پلک بالایی این نکته حائز اهمیت است که بین افتادگی بالا که ناشی از افزایش سن است و افتادگی ابرو تفاوت قائل شویم.

پلک بالایی که معمولاً تغییر ناشی از افزایش سن در ظاهر پلک ممکن است انتقال‌دهنده پیام ناخوشایند خستگی، ناراحتی و فقدان انرژی باشد که زیبایی ظاهری صورت را کاهش می‌دهد. عمل جراحی پلک و جراحی پف زیر چشم، زیبایی چشم‌ها را که با افزایش سن و افتادگی پلک کم شده را افزایش می‌دهد .

اگر شما تمایل به انجام عمل بلفاروپلاستی برای درمان پف چشم خود دارید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری در  مورد جراحی پلک کسب کنید، می‌توانید با شماره  02122769519  برای رزرو نوبت و مشاوره با جراح زیبایی تماس حاصل فرمایید.

درمان افتادگی پلک چشم


برای بسیاری از مردم پوست اضافی پلک بالایی، پف چشم و چشم‌های خمار می‌تواند ناخوشایند باشد. بسیاری از بیماران ما توجه می‌کنند که چگونه آرایش سخت می‌شود و اغلب نتیجه آن سیاه شدن و لک شدن ناحیه آرایش‌شده می‌شود. غالباً چشم‌ها به دلیل پفی بودن زیر چشم، خمار به نظر می‌رسند. در موارد شدید افتادگی پلک بالایی چشم باعث اختلال در دید می‌شود که دیگر فقط یک مشکل زیبایی نیست. عمل جراحی  زیبایی پلک (عمل بلفاروپلاستی) یک عمل بسیار مؤثر است که می‌تواند ظاهر جوان را به چشم‌ها بازگرداند و می‌تواند همراه با عمل‌های جراحی زیبایی دیگر انجام شود.

جراحی پلک(بلفاروپلاستی)


 

02

03%d9%81%d9%81%d9%81

04

عمل جراحی زیبایی پلک عموماً با عبارتی مانند عمل جراحی لیفت پلک، عمل جراحی پلاستیک چشم، عمل جراحی زیبایی چشم مترادف بوده از منظر لغوی به معنای " شکل‌دهی دوباره به پلک چشم" است و یک عمل معمول برای بهبود ظاهر پوست اطراف چشم‌ها است.

بسیاری از عمل‌های بلفاروپلاستی چشم برای بازگرداندن ظواهر پیری (معمولاً پوست اضافی افتاده پوست پلک چشم از پلک بالایی یا پف پلک پایینی) و همچنین برای افزایش زیبایی و عملکرد چشم انجام می‌شوند.

تعداد کمی از بیماران برای اهداف دیگری مانند جراحی پلک آسیایی، چین پلک، بیماری‌های چشم ناشی از تیروئید و مشکلات مادرزادی تحت عمل جراحی پلک(بلفاروپلاستی) قرار می‌گیرند.

دلایل انجام عمل جراحی پلک


دو دلیل عمده برای انجام عمل زیبایی پلک وجود دارد:

دلایل و اهداف عملکردی

در برخی از بیماران افتادگی پلک به حدی است که دید آنها را محدود می‌کند و باعث پلک زدن‌های مکرر می‌شود. این بیماران معمولاً باید پیشانی خود را بالا بکشند تا پلک آنها بالا آمده و بتوانند ببینند.

دلایل و اهداف زیبایی

عمل جراحی پلاستیک پلک (بلفاروپلاستی زیبایی) معمولاً برای بازگرداندن این تغییرات انجام شده و یکی از متداول‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی در جهان است. پس از عمل جراحی بلفاروپلاستی، بیمار اغلب کمتر خسته به نظر می‌رسد و حتی احساسی پر از انرژی را متبادر خواهد کرد.

قبل از عمل جراحی


قبل از هر عمل جراحی، جراح باید با شما در مورد آنچه که آرزوی دستیابی به آن را دارید بحث و گفتگو کند. همچنین وی باید در مورد این که چه چیز بدون خطر قابل‌دسترس است و خطرات احتمالی و مزایای جراحی برای شما توضیحاتی دهد. در پایان جلسه مشاوره، جراح قادر خواهد بود تا برنامه درمانی متناسب با وضعیت هر بیمار را تدوین کند. هر بیمار یک مورد منحصر بفرد بوده که برنامه جراحی متفاوتی نیاز دارد.

قبل از هر عمل جراحی زیبایی پلک، قویاً توصیه می‌شود که چشم هر بیمار باید هم توسط جراحی که قرار است عمل جراحی را انجام دهد و هم توسط یک چشم‌پزشک معتمد دقیقاً مورد معاینه قرار گیرد.

عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک عمل متداول است که روزانه به طور مکرر در حال انجام است.

جراحی زیبایی پلک بالایی و پلک پایینی


عمل جراحی پلک بالایی

05%d9%81%d9%81%d9%81

برای عمل جراحی پلک بالایی، جراح، خطوطی را روی پلک می‌کشد. جراحی ممکن است تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام شود. بسیاری از بیماران بیهوشی موضعی را ترجیح می‌دهند زیرا سریع‌تر بوده و مقبولیت بیشتری دارد. در برخی موارد متخصصین بیهوشی ممکن است از تزریق آرام‌بخش‌ها در رگ پشت دست استفاده کنند که باعث ریلکس شدن بیمار می‌شود.

برداشتن پوست اضافی با استفاده از یک چاقوی جراحی، لیزر دی اکسید کربن یا ابزار برش رادیو فرکانسی انجام می‌شود. معمولاً شکاف در چین‌وچروک‌های طبیعی پوست پلک ایجاد می‌شود بنابراین اسکار ناشی از این شکاف در بین این چین‌وچروک‌ها استتار خواهد شد.

برای بیمارانی که کیسه‌های چربی در پلک بالایی خود دارند، چربی به وسیله قیچی جراحی برداشته شده یا جابجا می‌شود.

یک جراح اکولوپلاستیک می‌تواند در صورت لزوم عمل‌های جراحی دیگر را نیز انجام دهد. برای مثال اصلاح افتادگی پلک چشم با عمل پتوز پلک، جابجایی غدد پرولاپس شده اشکی، برداشتن چربی اوربیتال پرولاپس شده یا لیفت / تثبیت موقعیت ابرو.

سپس زخم‌ها به کمک بخیه بسته می‌شوند. برای این کار از بخیه‌های غیر جذبی استفاده می‌شود زیرا این بخیه علیرغم اینکه باید کشیده شوند، نتایج زیبایی قابل پیش‌بینی تری را به دنبال خواهند داشت.

جراحی پلک پایینی

06%d9%81%d9%81%d9%81%d9%81

این عمل کمی متفاوت از عمل جراحی پلک بالایی است. باز هم متناسب با نقص زیبایی موجود، تکنیک‌های مختلفی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال:

برای بیمارانی که پوست اضافی باعث ایجاد چین‌وچروک شده است، شکاف می‌تواند در ست در زیر خط مژه‌ها ایجاد شود بنابراین پوست اضافی می‌تواند پس از برداشته شدن چربی‌های اضافی برداشته شود. زخم شکاف در زیر خط مژه بسته می‌شود و چند هفته پس از عمل جراحی دیگر قابل‌رؤیت نخواهد بود. کیسه‌های زیر چشم (که معمولاً به دلیل پرولاپس چربی‌های اوربیتال ایجاد می‌شوند) در خلال این عمل برداشته می‌شود.

در بیمارانی که پوست اضافی در اطراف چشم ندارند و مشکل آنها فقط وجود پف زیر چشم ناشی از بیرون‌زدگی چربی‌های اوربیتال است، شکاف می‌تواند در طول قسمت داخلی پلک پایینی ایجاد شود (رویکرد ترانس کانجانکتیو) و چربی پرولاپس شده به وسیله جراحی بدون اسکار انجام شود. در نتیجه زمان بهبود و ریکاوری پس از جراحی کوتاه‌تر می‌شود.

چندین راه برای برداشتن چربی‌های پرولاپس شده در پلک پایین وجود دارد و یک جراح زیبایی خوب باید در مورد رویکردهای مختلف جراحی با شما بحث و تبادل نظر کند. این شامل برداشتن ساده چربی و جابجایی چربی‌ها می‌شود.

در بیمارانی که غدد اشکی انها دچار اشکال شده است، یک روش محبوب که این روزها مورد توجه قرار گرفته است، پوشاندن این چربی‌ها روی لبه کاسه چشم و استفاده از آن برای تعویض چربی از دست رفته کنار چشم است؛ بنابراین به جای جایگزینی ساده چربی اوربیتال، جراح می‌تواند از آن به عنوان یک پرکننده استفاده کند.

عمل جراحی برای هر فرد به صورت منحصر بفردی انجام می‌شود. برای مثال تاندون‌های پلک که نیاز به سفت شدن دارند، چربی‌های بیرون زده که باید برداشته شده یا جابجا شوند، قسمت میانی صورت / گونه که باید لیفت داده شوند، برخی از چین‌وچروک‌ها که باید رفع شوند، فرورفتگی‌های زیر پلک که باید پر شوند. یک جراح زیبایی خوب باید با بیمار در مورد برنامه جراحی موردنظر بر اساس آناتومی بیمار، اهداف و انتظارات بیمار گفتگو کند.

دوران بهبود و ریکاوری پس از عمل پلک چشم


معمولاً پس از عمل پلک چشم ، تورم و کبودی جزئی ایجاد می‌شود که پس از یک هفته تا 10 روز کاهش می‌یابد. پزشکان با استفاده از تجربه، هنر و مهارت خود و با استفاده از روش‌های نوین پزشکی مانند تزریق پلاسمای غنی‌شده از پلاکت به افزایش سرعت روند بهبودی کمک می‌کنند.

استفاده از آرایش می‌تواند بسیاری از عوارض را استتار کرده تا بیمار بتواند پس از حدود یک هفته به کار خود بازگردد.

لنزهای تماسی معمولاً می‌تواند پس از حدود دو هفته بعد از عمل مورد استفاده قرار گیرند.

داروهای رقیق‌کننده خون، مکمل‌های گیاهی یا مواد افزودنی بیولوژیکی فعال می‌تواند در تسریع روند بهبودی اثر بگذارد بنابراین این مهم است که لیستی از داروها و مکمل‌های در خلال جلسه مشاوره با پزشک تهیه شود.