جراحی زیبایی بینی در افراد مسن، عوارض و مزایا

mosen

اکثر جراحی‌های زیبایی در دوران میانسالی یا در سنین بالاتر انجام می‌شود، با این حال چند عمل وجود دارد که از این قاعده کلی پیروی نمی‌کند. برای مثال جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی غالباً بر روی کودکان خردسالی انجام می‌شود که گوش‌های بزرگ و برآمده‌شان دستمایه تمسخر هم‌سن و سالان شده است. رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی معمولاً در دوران جوانی انجام می‌شود، البته حداقل بازه سنی برای این جراحی در دختران و پسران به ترتیب 16 ـ 14 و 17 ـ 16 سال است؛ عمل بینی قبل از این سن انجام نمی‌شود، چون غضروف هنوز رشد کافی نداشته است. ناگفته نماند که جوانان تنها متقاضیان جراحی بینی محسوب نمی‌شوند، افراد مسن‌تر از 40 سال نیز تمایل به داشتن بینی زیباتر دارند، اما نگران‌اند که مبادا انجام عمل زیبایی بینی در سن بالا عوارض خطرناکی را به دنبال داشته باشد. اگر می‌خواهید درباره عمل بینی برای افراد مسن بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید.

چرا افراد مسن تصمیم به انجام جراحی بینی می‌گیرند؟


اگرچه اکثر متقاضیان عمل بینی در سنین پایین (در بازه 40 ـ 20 سالگی) درصدد خوش فرم کردن بینی خود برمی‌آیند تا هم مشکلات تنفسی‌شان حل شود و هم با داشتن بینی زیباتر جذابیت بیشتر و اعتماد به نفس فزون‌تری پیدا کنند، بااین حال دلایلی وجود دارد که افراد را ترغیب می‌کند تا جراحی زیبایی بینی را به تاخیر بیاندازند. متداول‌ترین علل جراحی بینی در دوران میانسالی و سالمندی عبارت است از:

نتایج عمل بینی


رینوپلاستی در سنین بالا به دلایل مختلفی انجام می‌شود. عمل نوک بینی به تنهایی یا در کنار دیگر درمان‌های مقابله با پیری به منظور جوانسازی صورت و اصلاح عوارض بالا رفتن سن مانند اصلاح افتادگی نوک بینی و نوک بینی توپی شکل توصیه می‌شود.

رینوپلاستی در سن بالا نیز مانند هر دوران دیگری مشکلات ساختاری و عملکردی، مانند انحراف تیغه بینی، بزرگ بودن شاخک‌های بینی، قوز روی بینی، بدشکلی نوک بینی، بیش از حد بزرگ یا کوچک بودن بینی و نقص‌های متعدد دیگر را برطرف می‌کند. البته ایجاد تغییرات چشمگیر در بیماران مسن دشوار است، بنابراین توصیه می‌شود که بهبودهای جزئی و موثر در نظر گرفته شود تا نتیجه‌ای رضایت‌بخش به دست آید.

ایجاد تغییرات متعدد یکی از مزایای شاخص رینوپلاستی است، اما در نظر گرفتن اهداف متعدد جراحی را پیچیده می‌کند و چنین عمل دشواری فقط باید به دست جراحی مجرب و ماهر انجام شود.

ایمنی عمل بینی برای سالمندان


جراحی بینی در مجموع عملی بسیار ایمن است، اما ممکن است عوارضی جزئی را به دنبال داشته باشد که شدت آنها رابطه مستقیم با سن بیمار دارد. چنانچه متقاضی عمل بینی بیش از 50 سال داشته باشد، جراح پلاستیک باید ابتدا وضعیت سلامت عمومی وی را بررسی کند و مزایا و عوارض احتمالی را پیش از موافقت بیمار با انجام عمل به وی اطلاع دهد. ایمنی مهم‌ترین اصل جراحی است و جراحان پلاستیک متعهد سلامتی و جان بیمار را برای انجام عمل زیبایی به خطر نمی‌اندازند.

عوارض عمل بینی عبارت است از:

رعایت توصیه‌های متخصص درباره آمادگی قبل از جراحی و مراقبت پس از آن برای داشتن یک جراحی ایمنی و موفقیت‌آمیز ضروری است. بیمار موظف است که سابقه پزشکی خود را صادقانه و به طور کامل به جراح اطلاع دهد تا سلامتی و ایمنی‌اش به خطر نیفتد.

عوارض عمل بینی در دوران میانسالی و سالمندی


بینی مانند دیگر اجزاء صورت در گذر زمان تغییر می‌کند. بعضی از این تغییرات، مانند ضخیم شدن پوست بینی انجام عمل را برای جراح دشوار می‌کند. کشیدن پوست ضخیم‌تر روی ساختار بینی دشوارتر است و احتمال باقی ماندن جای زخم و جای بخیه روی آن بیشتر است. هرچه سن بالاتر می‌رود و دستخوش تغییرات طبیعی بیشتری می‌شود، نتایج غیر قابل پیش‌بینی‌تر می‌شود. جراحان ماهر و موفق وضعیت بینی را به خوبی ارزیابی می‌کنند تا متوجه شوند که آیا عمل نتیجه رضایت‌بخشی به دست خواهد داد یا خیر. خوشبختانه جراحان مجرب رینوپلاستی به اکثر بیمارانی که از وضعیت جسمی مناسبی برخوردارند، کمک می‌کنند تا حدی به خواسته خود برای داشتن یک بینی زیباتر دست یابند.

عمل بینی تغییرات ناشی از بالا رفتن سن را جبران می‌کند. امروزه رینوپلاستی به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. جراح روشی با حداقل تهاجم ممکن را برای عمل بینی پیدا می‌کند تا بینی مانند دوران جوانی خوش فرم شود.

بهتر است قبل از آن که برای انجام عمل بینی اقدام کنید، بدانید که نباید انتظار نتیجه‌ای بی‌عیب و نقص را از این عمل زیبایی داشته باشید. حتی ماهرترین جراحان نیز فقط تا حدی می‌توانند ساختار بینی را تغییر دهند، چرا که ایمنی بیمار مقدم بر هر چیز دیگری است.