بینی زیبا و معیارهای زیبایی بینی

meyarbini

خصوصیات یک بینی زیبا چیست؟ آیا تعریفی برای یک بینی زیبا وجود دارد؟ محققان جهت بررسی و شناسایی یک بینی زیبا، تحلیل‌هایی بر روی صورت افراد با بینی زیبا انجام داده‌اند، بطوری که در این اشخاص علاوه بر زوایا و اندازه‌ی بینی، خود بینی باید با سایر اجزای صورت نیز متناسب باشد.

برخی معیارهای ارائه شده در این بخش مربوط به رینوپلاستی می‌باشند. جراح بینی در بررسی‌های قبل از عمل و معاینات حین درمان و نیز تصاویر قبل از عمل بینی، وضعیت بینی را مشخص کرده و بر اساس معیارهای زیر فرایند جراحی زیبایی بینی را طراحی می‌کند. بطور کلی هدف رینوپلاستی علاوه بر حل مشکل بینی با حفظ عملکرد تنفسی آن، دستیابی به بینی زیبا بر اساس معیارهای زیبایی می‌باشد.

هنگام انتخاب یک جراح زیبایی برای رینوپلاستی، یافتن شخصی که با چشمانی تیزبین تمام ظرافت‌ها و جزئیات را در نظر بگیرد و تغییرات لازم را جهت زیبایی بینی انجام دهد، بسیار مهم است. این اشخاص می‌دانند که با اینکه تقارن مطلوب است، اما به تنهایی به معنی جذابیت نخواهد بود. در طول مشاوره، متخصص زیبایی سر و گردن اهداف زیبایی شما را بررسی کرده و به ، منظور تعیین یک بینی متناسب و زیبا بر روی صورت، با شما کار خواهد کرد بطوری که نه تنها باعث اصلاح نیمرخ صورت می‌شود بلکه سایر خصوصیات منحصر بفرد چهره را نیز بهبود می‌بخشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره معیارهای زیبایی بینی یا برای رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 02122769519 تماس حاصل نمایید.

تعریف بینی زیبا و ایده‌آل


بینی زیبا و ایده‌آل در واقع یک اصطلاح نسبی است. آناتومی خاص و ساختار استخوانی صورت ما به هر یک از ما ظاهر منحصر بفردی می‌دهد، اجزایی که متناسب با صورت یک شخص هستند، ممکن است بر روی صورت دیگری بسیار نامتناسب باشند. بررسی اینکه چگونه بینی و سایر اجزای صورت بطور متناسب با یکدیگر مرتبط هستند اولین مرحله در دستیابی به یک بینی زیبا است. بطور کلی، هرچه تقارن صورت بیشتر باشد، بیشتر به عنوان یک چهره‌ی زیبا تلقی می‌شود.

یک متخصص رینوپلاستی نه تنها شکل بینی را نسبت با سایر اجزای صورت در نظر می‌گیرد، بلکه چگونگی کامل شدن اجزاء بینی در کنار یکدیگر، بخصوص نسبت بین پل بینی و نوک بینی را نیز بررسی می‌کند. با اینکه یک بینی مطلوب می‌تواند شکل‌های متفاوتی داشته باشد، برخی از خصوصیات مانند صاف بودن پل بینی و برآمدگی متناسب بینی معمولاً از نظر زیبایی جذاب در نظر گرفته می‌شوند.

تفاوت بین بینی‌های مردانه و زنانه


یک عامل دیگر که باید در تعریف یک بینی زیبا در نظر گرفته شود، جنسیت است. برخی ویژگی‌ها می‌توانند باعث مردانه و زنانه‌تر شدن صورت شوند. برای مثال، شکل صورت، تراکم ابروها و خطوط استخوان گونه همگی بر اینکه صورت مردانه یا زنانه است تاثیر می‌گذارند.

بینی مردانه

meyarbini1

بینی مردانه اغلب دارای لبه‌های زاویه‌دار و خطوطی صاف است. این زاویه‌ها یک ظاهر مخروطی ایجاد کرده و مکمل سایر زوایای صورت می‌باشند (برای مثال یک استخوان فک برجسته).

بینی زنانه

meyarbini2

برخلاف حالت زاویه‌دار مرتبط با بینی مردانه، بینی زنانه کمتر برجسته و قابل توجه است. در یک صورت زنانه، هدف کمتر جلب توجه کردن برجستگی ظاهری بینی می‌باشد. برای مثال با به حداقل رساندن برجستگی و عمق پل بینی، تاکید و توجه کمتری بر بینی قرار می‌گیرد. به جای آن، توجه معطوف لب‌ها و چشم‌ها می‌گردد. متوازن کردن جزئیات شکل حفره‌ی بینی و نوک بینی نیز در ایجاد ظاهر زنانه‌تر بینی نقش دارد.

ویژگی‌های یک بینی زیبا


نمای جلو

meyarbini3

نمای جلو به ۵ قسمت تقسیم می‌شود. لبه‌ی بیرونی چشم تا لبه‌ی بیرونی گوش، بخش میانی دو لبه‌ی داخلی چشم و عرض چشم‌ها باید مساوی باشند. بهتر است که یک بینی زیبا در یک پنجم میانی صورت قرار داشته باشد.

تقارن بینی و صورت

meyarbini4

در نمای جلویی میانه‌ی پیشانی تا چانه باید خطی از وسط ابروها و نوک بینی و لب‌ها از بالا به پایین کشیده شود. هرگونه انحراف در بینی و لب‌ها و صورت قابل تشخیص است.

خط  رینوپلاستی

اگر خطی در نمای جلویی از پایین خط ابرو تا نوک بینی کشیده شود، نباید بصورت خط شکسته و منحنی باشد. این خط، رینوپلاستی نامیده می‌شود.

نوک بینی زیبا

meyarbini5

نوک بینی به عنوان نقطه‌ی چهارم باید تشکیل یک الماس را بدهد. در حالت ایده‌آل پهنای استخوان بینی باید ۸۰ درصد از پهنای استخوان بینی در پایه‌ی بینی باشد.

عرض پایه بینی

meyarbini7

رینوپلاستی یک معیار پهنای پایه‌ی بینی نسبت به پهنای چشم است. روش صحیح، محاسبه‌ی پهنای بینی نسبت به گوشه‌ی داخلی چشم است بطوری که پهنای بینی باید بین خطوط عمودی که از دو گوشه‌ی چشم به پایین کشیده می‌شوند، قرار بگیرد. این اندازه حدود ۵/۳ سانتی‌متر است.

نمای نیمرخ

meyarbini8

نمای نیمرخ به سه قسمت مساوی تقسیم می‌شود.

  • یک سوم بالایی صورت تا پایین ابروها
  • یک سوم میانی از ابروها تا پایین بینی
  • یک سوم پایینی از بینی تا چانه، بهتر است که فاصله‌ی بین بینی تا وسط لب‌ها به اندازه‌ی یک دوم فاصله‌ی وسط لب‌ها تا زیر چانه باشد.

ارتفاع بینی

meyarbini9

ارتفاع بینی برابر با ۶۷ درصد شیب بینی است. ارتفاع فاصله عمودی از بالای بینی تا نوک بینی باید متناسب با بیرون‌زدگی بینی باشد. یک روش دیگر برای بررسی ارتفاع بینی این است که فاصله بین پایه‌ی بین یا طرفین بینی A) برابر با ارتفاع بینی آن باشد. B) A=B

پشت بینی

در نمای نمیرخ، در صورتی که یک خط از بالای بینی تا نوک بینی کشیده شود، در زنان بینی باید حدود ۲ میلی‌متر پایین این خط باشد. در مردان نیز بینی باید مماس با این خط باشد.

زاویه بین بینی و لب‌ها

meyarbini10

خط جانبی که بالا و پایین حفره‌ی بینی را به یک خط عمود متصل می‌کند و لب‌ها، بینی و زاویه‌ی لب را در بر می‌گیرد. زاویه‌ی ایده‌ال حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه در زنان و ۹۰ تا ۹۵ درجه در مردان می‌باشد.

زاویه بین بینی و پیشانی

meyarbini11

در نمای نیمرخ، زاویه‌ی بین بینی و پیشانی در انتهای ابرو روی یک خط واقعی است. این خط از مرکز مژه‌ها و ابروها عبور می‌کند. زاویه پیشانی و بینی حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ درجه باید باشد. البته این زاویه پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه باشد و البته ایده‌آل‌ترین زاویه ۳۶ درجه است.