بارداری و حاملگی قبل یا بعد از جراحی بینی؟

bardari

تصمیم‌گیری برای جراحی بینی حین و پس از بارداری می‌تواند دشوار باشد. در این عمل به جای یک نفر، دو بیمار باید در نظر گرفته شوند (یا حتی بیشتر در صورتی که زن چند قلو باردار باشد) و خطرات حاملگی بعد از جراحی بینی بیشتر از زمانی است که بیمار باردار یا در حال شیردهی نباشد.

در بیشتر موارد به منظور کم کردن عوارض برای مادر و فرزند باید از جراحی در طول بارداری یا بلافاصله بعد از آن اجتناب شود. اغلب در صورتی که تصمیمی برای انجام جراحی بر روی یک زن باردار یا بعد از زایمان گرفته شود، به این علت است که زندگی مادر در خطر است. اگر در چنین شرایطی هستید و نیاز به کمک دارید، باید مشاوره‌ای با یک جراح درباره‌ی وضعیت خود داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره 02122769519 تماس حاصل نمایید.

جراحی زیبایی بینی


bardar1

تغییر شکل بینی هم به دلایل زیبایی و هم به دلیل مشکلات عملکردی انجام می‌گیرد. جراحی بینی به منظور اصلاح منحرف بودن بینی و یا بهبود تنفس انجام می‌شود. بینی برخلاف سایر بخش‌های بدن و صورت ما بطور مرکزی قرار گرفته است. بنابراین، حتی عدم تقارن‌ جزئی در بینی فوراً قابل تشخیص است. هدف از جراحی زیبایی بینی یا عمل ترمیمی بینی باید از بین بردن انحراف باشد بطوری که سایر خصوصیات رضایت‌بخش صورت برجسته‌تر شوند. از آنجایی که جراحی بینی می‌تواند موجب بهبود (یا بدتر) شدن تنفس شود، جست‌جو برای جراحی که در زمینه‌ی عمل‌های زیبایی صورت دارای تخصص کافی بوده و پیچیدگی‌های آناتومی بینی را درک می‌کند، مهم می‌باشد.

بیشتر بیماران پس از ۳ تا ۵ روز بعد از جراحی قادر خواهند بود که فعالیت‌های خود را از سر بگیرند. در زمان جراحی، یک آتل کوچک به منظور محافظت از بینی بر روی آن قرار داده می‌شود. این آتل تا ۷ روز پس از جراحی برداشته می‌شود. شما باید برای چند هفته بر روی کمر بخوابید تا از آسیب‌دیدگی بینی جلوگیری شود. کبودی اطراف چشم‌ها ممکن است در مواردی که بینی باید صاف شود، رخ دهد که معمولاً پس از دو هفته برطرف می‌شود. همچنین از آنجایی که بخیه‌ها قابل جذب هستند نیازی به برداشتن آنها نمی‌باشد.

جراحی بینی و بارداری


اگر تصمیم به انجام جراحی بینی داشته باشید و همچنین درباه‌ی بارداری فکر می‌کنید یا به تازگی زایمان داشته‌اید، پیش از جراحی یک جلسه‌ی مشاوره ترتیب داده می‌شود. در این جلسه می‌توانید تمام سوالات خود را بپرسید.

جراحی بینی در بسیاری از موارد غیر قابل برگشت است. بنابراین باید مطمئن شوید که پیش از انجام آن تمام اطلاعات مورد نیاز درباره‌ی وضعیت خود را کسب کرده‌اید. برخی از سوالات زیر می‌توانند تردیدهای شما را از بین ببرند.

بارداری پس از جراحی بینی


جراحی بینی یک امر یک روزه نمی‌باشد بلکه یک فرایند تدریجی شامل برنامه‌ریزی، آماده‌سازی و بهبود است. برای بسیاری از زنان، دانستن زمانی که جهت دوره‌ی بهبودی پس از عمل جراحی بینی مناسب بوده و می‌توان برای بارداری اقدام کرد، بسیار مهم است. زنان جوان در میانه‌ی زندگی خود ممکن است سوالات زیادی درباره‌ی زمان مناسب جهت یک بارداری بی‌خطر داشته باشند.

بیشتر جراحان عقیده دارند که دلیلی برای به تاخیر انداختن بارداری در طول دوره‌ی بهبودی وجود ندارد. در حین جا افتادن ساختار بینی شما می‌توانید بر مسائل مهم‌تر در زندگی خود تمرکز کنید. هیچ دلیل پزشکی برای بازداشتن شما از انجام امور خود پس از تکمیل بهبودی وجود ندارد. برای جزئیات بیشتر درباره‌ی جزئیات استراتژی‌های پس از عمل، نگرانی‌های خود را در طول جلسه مشاوره با جراح زیبایی در میان بگذارید. این امر بهترین روش برای دریافت توصیه‌های متناسب با شرایط خاص شما است.

تغییرات وزن تاثیری بر نتایج جراحی بینی نمی‌گذارد

افزایش یا کاهش وزن بر نتایج جراحی بینی تاثیر نمی‌گذارد. بارداری نیز تاثیری بر نتایج این عمل نخواهد داشت. با این حال هنگام مصرف داروهای ضد درد یا قرار گرفتن تحت بیهوشی جهت عمل زیبایی، باردار نبودن مهم است.

بینی در حین بارداری بزرگ‌تر می‌شود

در طول بارداری شما متحمل تغییرات زیادی می‌شوید. برخی از آن‌ها طبیعی و قابل انتظار هستند مانند هورمون‌ها، احساسات، متورم شدن سینه و تغییر رنگ پوست. از طرفی برخی دیگر ممکن است عجیب و غیرمعقول به نظر برسند. برخی خانم‌ها از شوهر خود متنفر می‌شوند، برخی تحمل برخی بوها را ندارند و برخی دیگر ممکن است احساس کنند که بینی آن‌ها بزرگ‌تر و پهن‌تر شده است. هر چند تمام زنان باردار این بزرگ شدن بینی را در حین بارداری تجربه نمی‌کنند اما این امر یکی از علائم شایع است. در حقیقت علائم عجیب متعددی در طول بارداری رخ می‌دهد.

کوچک کردن شکستگی بینی در حین بارداری

معمولاً کوچک کردن شکستگی در بهترین حالت در همان روز آسیب‌دیدگی انجام می‌شود، پس از آن، وجود تورم بررسی شرایط را دشوار می‌کند. دو هفته زمان بسیار طولانی است زیرا استخوان‌ها شکل گرفته‌اند. معمولاً برای ارزیابی ظاهر بینی و برنامه‌ریزی برای جراحی باید ۲ تا ۳ ماه سپری شده باشد. پزشک انجام جراحی بینی را بر روی یک زن باردار توصیه نمی‌کند زیرا قطعاً بیهوشی ضروری است. پس از زایمان می‌توانید نزد یک جراح پلاستیک مراجعه کرده و گزینه‌های خود را بررسی نمایید.

جراحی بینی پس از بارداری


انجام جراحی بینی چند ماه پس از زایمان قابل قبول است. هر چند شما باید از نظر احساسی و جسمانی برای انجام این عمل آمادگی باشید. شیردهی را می‌توان در مرحله‌ی پس از عمل انجام داد، هر چند مواد مخدر در چند روز اول وارد شیر مادر می‌شوند. بنابراین در این دوره‌ی زمانی استخراج و ذخیره‌ی شیر مادر توصیه می‌شود. با این حال همواره توصیه می‌شود که برای تصمیم‌گیری درباره‌ی زمان مناسب جهت جراحی بینی با یک متخصص مشورت شود.

مشکل جراحی بینی پس از بارداری

بینی در حین بارداری متورم می‌شود که این تورم باید با برگشتن بدن به حالت اولیه برطرف شود. بینی معمولاً گرفته است و این احساس گرفتگی بینی غیرطبیعی نمی‌باشد. بنابراین جراحی بینی بلافاصله پس از بارداری ممکن است موجب برخی مشکلات تنفسی شود.

جراحی بینی و دوران شیردهی


شرایط جراحی پلاستیک در دوران شیردهی معمولاً مشابه با انجام این جراحی در حین بارداری است و بنابراین از بیماران خواسته می‌شود تا صبر داشته باشند. بسیاری از جراحان پلاستیک این گونه عمل‌ها را بر روی زنان شیرده انجام نمی‌دهند، با این حال این عمل برای زنان شیرده بیشتر از زنان باردار انجام می‌شود.