اسپلینت یا گچ بینی چیست؟نحوه برداشتن آتل بینی بعد از جراحی

spilint

پس از هر نوع جراحی پلاستیک، انجام دستورات پزشک در مورد بهبودی و مراقبت‌های بعد از عمل مهم است. برای کسانی که به تازگی تحت جراحی بینی قرار گرفته‌اند، استفاده بیمار از گچ  بر روی بینی برای محافظت از بینی در طول روند بهبودی لازم می‌باشد.

اسپلینت‌ها ممکن است از فلز، پلاستیک یا سیلیکون ساخته شوند و برای محافظت از گودی بینی (پل بینی) در هنگام بهبودی تیغه و حفره بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با قرار دادن درست  گچ بینی در جای خود، تضمین می‌شود که استخوان‌هایی که تغییر مکان یافتند، تا زمانی که در حال بهبودی هستند ثابت باقی می‌مانند. اسپلینت‌های جداره‌ای معمولا تنها برای چند روز اول بعد از عمل جراحی زیبایی بینی استفاده می‌شوند، اما اسپلینت پل بینی از یک هفته تا 10 روز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اسپلینت (گچ) خارجی به راحتی بیرون می‌آید و اگر چه می‌تواند کمی ناخوشایند باشد، اما چندان دردناک نیست. اسپلینت‌های داخلی، که بعضی اوقات پس از سپتوپلاستی استفاده می‌شود، هنگام برداشتن آزار دهنده‌تر هستند. اما باز هم درد آن کم است و به طور کلی به قرص مسکن نیاز ندارد.

متخصص جراحی زیبایی سر و گردن از اهمیت هماهنگی و تعادل ظریفی که باید بین ساختارهای صورت وجود داشته باشد تا نتایج زیبایی مطلوب برای بیمارانش فراهم شود، آگاه است. این درک دقیق از آناتومی صورت به ویژه برای ایجاد بهترین نتایج ممکن در رینوپلاستی ضروری است. جراح همچنین تلاش می‌کند تا به بیماران خود کمک کند تا متوجه شوند که استفاده از اسپلینت در مرحله بهبودی برای حفظ شکل جدید بینی پس از جراحی چه اهمیتی دارد، و به آنها دقیق توضیح می‌دهد که برای حفظ نتایج ایجاد شده توسط پزشک پس از عمل جراحی چه بایدها و چه نبایدهایی را باید رعایت کنند.

قبل از اینکه بیماران تحت عمل بینی قرار گیرند، اسپلینت بینی با جزییات توسط پزشک به بیماران توضیح داده می‌شود. پزشک می‌خواهد که آنها متوجه اهدافی که این اسپلینت دنبال می‌کند و اهمیت آن برای رسیدن به نتیجه مطلوب باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه  یا جهت وقت ملاقات می‌توانید با شماره‌ 02122769519 تماس حاصل فرمایید.

انواع


رایج‌ترین نوع اسپلینت که بعد از عمل جراحی بینی استفاده می‌شود، اسپلینت خارجی است. هدف از اسپلینت خارجی حفظ شکل جدید بینی در طول زمانی است که بسیار آسیب پذیر و نیازمند حفاظت می‌باشد. اسپلینت (آتل) باعث تقویت بینی تغییر شکل یافته، صاف و پایدار نگه‌داشتن آن و محافظت از استخوان‌های ظریف و غضروف می‌گردد. همچنین بینی را در برابر حوادثی که ممکن است به آن آسیب برساند، محافظت می‌کند. اگر چه بیماران در حال بهبودی پس از عمل جراحی باید از فعالیت‌های شدید اجتناب ورزند، اما حوادثی مانند سقوط ممکن است رخ دهد. اسپلینت خارجی کمک می‌کند تا آسیب‌هایی که می‌تواند از این حوادث ناشی شود به حداقل برسد.

اسپلینت‌های داخلی نیز ممکن است پس از جراحی بینی استفاده شوند. اسپلینت داخلی اغلب پس از اینکه جراح سپتوپلاستی یا رفع انحراف بینی را انجام می‌دهد، استفاده می‌گردد. این اسپلینت باعث پایداری تیغه تغییر شکل یافته پس از سپتوپلاستی می‌شود. اسپلینت همچنین می‌تواند برای محافظت از داخل بینی بعد از روش‌های رینوپلاستی خاص استفاده شود.

مهم نیست که پزشک چه نوع گچ بینی را برای بیمار مناسب می‌داند، پزشک توصیه می‌کند که بیمار آن را برندارند یا تغییر ندهند. جابجایی اسپلینت (آتل) باعث می‌شود که توانایی بهبود درست استخوان‌های تغییر مکان یافته مختل شود و همچنین می‌تواند بیمار را در معرض خطر ضربه خوردن بینی قرار دهد. این اتفاق می‌تواند به انجام جراحی اضافی منجر شود.

نقش گچ بینی در بهبودی


هم اسپلینت خارجی و هم داخلی به بهبوی مناسب بینی پس از رینوپلاستی کمک می‌کند. اسپلینت‌ها به کنترل و به حداقل رساندن تورم پس از جراحی کمک می‌کنند. در حالی که تورم بافت‌های بینی بعد از جراحی زیبایی بینی تا حدودی اجتناب ناپذیر است، اما تورم بیش از حد می‌تواند منجر به ایجاد هماتوم، یا لخته‌های خون بین پوست و غضروف بینی شود. گچ بینی پوست را ترغیب به بهبودی به طور مستقیم بر روی استخوان و غضروف می‌کند، و فضای کمی برای ایجاد هماتوم باقی می‌گذارد، که در غیر این صورت می‌توانست شکل بینی را تغییر دهد. گچ بینی معمولا تا یک هفته پس از جراحی روی بینی قرار دارد.

آیا برداشتن اسپلینت بینی با درد همراه است؟


spilint1

برداشتن هر گونه تامپون یا گچ بینی آسان، و سریع می‌باشد و بر خلاف گذشته، به هیچ وجه ترسناک نیست! اغلب بیماران در حین برداشتن اسپلینت‌های داخلی و یا خارجی یک احساس رهایی را تجربه می‌کنند. تمام روند از ابتدا تا انتها نسبتا آسان و بدون درد می‌باشد. البته، درک همه از درد متفاوت است، اما اکثر بیماران در هنگام توصیف احساسی که از برداشتن اسپلینت (گچ) تجربه می‌کنند، از کلمه درد یا چیزی شبیه به آن استفاده نمی‌کنند.

بیماران می‌گویند که احساس ناراحتی یا فشار جزئی را تجربه می‌کنند، اما در نظر داشته باشید که احساس ناراحتی یا فشار جزئی بلافاصله با یک احساس رهایی همراه است، و هیچ احساس ناراحتی به وجود نمی‌آید. علاوه بر این، توجه کنید که کل فرآیند برداشتن گچ بینی تنها چند ثانیه است، بنابراین هر ناراحتی خفیفی که ممکن است تجربه شود بسیار زود گذر است! اگر در مورد چگونگی برداشتن اسپلینت‌ ترس و نگرانی خاصی دارید، بهتر است این موضوع را از قبل به پزشک اطلاع دهید. اگر او از نگرانی‌ها و اضطراب شما آگاه باشد، می‌تواند در طول این فرایند طوری عمل کند تا شما را تا جای ممکن آرام‌تر و راحت‌تر نماید.

پس از برداشتن گچ بینی


شما در حال سپری کردن روند طبیعی بهبودی بعد از جراحی بینی هستید. کاملا طبیعی است که پس از برداشتن اسپلینت تورم ایجاد شود. هیچ کاری برای بهبودی سریع‌تر آن نمی‌توان انجام داد. در حقیقت، یک سال طول خواهد کشید تا همه تورم نوک بینی برطرف شود. 6-8 هفته پس از عمل جراحی باید بتوانید تصور خوبی از نتیجه نهایی بدست آورید. اولین مشاهده پس از برداشتن گچ بینی نیز می‌تواند شاخص خوبی از ظاهر جدید بینی باشد. صبر ممکن است دشوار باشد، اما بخشی از دوران بهبودی است.

پزشکان محدود کردن فعالیت بدنی برای جلوگیری از تورم بیشتر و قرار دادن یخ را توصیه می‌کنند. پزشک بعد از 1 ماه پس از عمل رینوپلاستی، ماساژ بینی را آموزش می‌دهد که باعث رفع تورم روزانه بینی  می‌شود که ممکن است طی 6 تا 9 ماه بعد از عمل بینی رخ دهد.

بهبودی پس از رینوپلاستی بسته به هر فرد، مشخصه‌های بافت بینی و آنچه در طول عمل جراحی انجام می‌شود متفاوت خواهد بود. در حدود 4-6 هفته، اکثر بیماران قادر به درک بیشتر تغییرات جراحی خواهند بود زیرا میزان قابل توجهی از تورم برطرف شده است.